„Лицето, що изпрати хиляда кораба“, с тази прочута фраза елизабетинският поет Кристофър Марлоу, описва Хубавата Елена. Според омировата „Илиада“ корабите са малко повече от хиляда.
Онова, което двамата поети не ни казват и не е имало как да знаят, е колко дървесни червея е имало в корпусите на ахейските кораби след десетгодишната обсада на Троя.
Teredo navalis са известни като „ужасът на мореплавателите“. Магелан е загубил част от корабите си заради тях, а дори днес те нанасят поражения за милиарди годишно.
Въпросните червеи, дори не са червеи, а по-скоро миди, които образуват продълговати черупки и са интересни на днешната наука, понеже е ясно как съумяват да обработят дървесината. Тя е естествен композитен материал (лигнин и целулоза), нещо като железобетон. Целулозата е арматурата, а лигнинът (поли-фенол) и хемицелулозата са бетонът.
Открит за учените остава въпросът как дървесният червей усвоява дървесината, при условие, че има учудващо малко бактерии в червата си.
Изследването на генома му показва, че има ензими за целулозата, но не и за лигнина.
Ясно е, обаче, че въпреки вреден за нас, морският червей е важен за океанските екосистеми, тъй като разгражда субстрати и рециклира органични съединения. Освен това метаболизмът му може да ни даде ценни идеи как по-ефективно да произвеждаме биогорива, чиито добив в момента е скъп и неефективен.
Колкото до поетичния образ на Марлоу от началото, математиците обичат да се шегуват с него, задавайки въпроса: ако едно лице може да вдигне хиляда кораба, колко е нужно за вдигането на пет? Отговорът е 0.0005 лице.
Чуйте Никола Кереков в „Науката не спи“, съвместна продукция на „Лабиринти на познанието“ и „Рацио“.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg