Стефан Траянов – български чембалист, пианист, органист и композитор, е ярък пример за творец, отдал цялата си енергия и живот на голямото изкуство. И ако в днешното динамично време думи като „уникален“ и „изключителен“ сякаш до голяма степен са изгубили своето съдържание, за него тези определения важат с пълна сила, а за личността и делото му може да се говори много. В края на 2021 г. българската музикална общественост отбелязва 85 години от рождението на Стефан Траянов и 25 години от края на земния му път.
Музикантът е роден на 1 ноември – Деня на народните будители, през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на културата и изкуството. Негов чичо е българският поет-символист Теодор Траянов, баща му също е публицист, поет и литературен критик, а майка му е потомка на рода на Стоян Михайловски. След като завършва с отличие Музикалното училище, Траянов се дипломира в Музикалната академия в класа на голямата клавирна педагожка Мара Петкова. Още като студент той основава камерен оркестър, с който изпълнява приоритетно музиката на един от любимите си композитори – Йохан Себастиан Бах. След време Стефан Траянов става член на престижните международни Бахови дружества в Лайпциг и Хановер.Интересът и любовта му към музиката на старите майстори и свързаните с нея инструменти като чембалото и органа го отвеждат в Академията за музикални изкуства в Прага, където специализира чембало, орган и пиано съответно при професорите Сузана Ружичкова, Иржи Райнбергер и Франтишек Раух.
След завръщането си в България Траянов преподава в НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Той е и един от създателите на Средното музикално училище в град Плевен. Участва активно в концертния живот на страната и се утвърждава като авторитетен и задълбочен интерпретатор на старинна музика.
Своеобразен венец в творческия летопис на Стефан Траянов е участието му в прочутия квартет „Еолина“. Музикантът е един от основателите на този състав през 1969 г. „Еолина“ бързо се утвърждава като интересен и специфичен по рода си камерен ансамбъл както в България, така и в много страни по света. За основните насоки в работата си в квартет „Еолина“ и подбора на репертоара, Стефан Траянов споделя:
Стефан Траянов напуска земния свят на 1 октомври 1996 г. – само месец преди да отбележи своя 60-годишен юбилей, като оставя редица записи като солов изпълнител, както и аранжименти на музика от различни автори и епохи, направени специално за любимия квартет „Еолина“, в който той музицира до смъртта си.
Част от това богато музикално наследство ще звучи в предаването „Български изпълнители“ на 19 ноември от 23 часа – Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Бах, Соната в до минор от Джовани Батиста Фонтани и Соната от Бенцион Елиезер в изпълнение на Стефан Траянов като солов интерпретатор, а в изпълнение на квартет „Еолина“ – творби от Иржи Мелцелиус, Клод Дебюси, Николай Римски-Корсаков и Франц Шуберт в аранжимент на Стефан Траянов.
Снимки: архив на Мария Вълчанова
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg