Стефан Траянов – български чембалист, пианист, органист и композитор, е ярък пример за творец, отдал цялата си енергия и живот на голямото изкуство. И ако в днешното динамично време думи като „уникален“ и „изключителен“ сякаш до голяма степен са изгубили своето съдържание, за него тези определения важат с пълна сила, а за личността и делото му може да се говори много. В края на 2021 г. българската музикална общественост отбелязва 85 години от рождението на Стефан Траянов и 25 години от края на земния му път.
Музикантът е роден на 1 ноември – Деня на народните будители, през 1936 г. в семейство с богати традиции в областта на културата и изкуството. Негов чичо е българският поет-символист Теодор Траянов, баща му също е публицист, поет и литературен критик, а майка му е потомка на рода на Стоян Михайловски. След като завършва с отличие Музикалното училище, Траянов се дипломира в Музикалната академия в класа на голямата клавирна педагожка Мара Петкова. Още като студент той основава камерен оркестър, с който изпълнява приоритетно музиката на един от любимите си композитори – Йохан Себастиан Бах. След време Стефан Траянов става член на престижните международни Бахови дружества в Лайпциг и Хановер.
Интересът и любовта му към музиката на старите майстори и свързаните с нея инструменти като чембалото и органа го отвеждат в Академията за музикални изкуства в Прага, където специализира чембало, орган и пиано съответно при професорите Сузана Ружичкова, Иржи Райнбергер и Франтишек Раух.
След завръщането си в България Траянов преподава в НМУ „Любомир Пипков“ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“. Той е и един от създателите на Средното музикално училище в град Плевен. Участва активно в концертния живот на страната и се утвърждава като авторитетен и задълбочен интерпретатор на старинна музика.
Своеобразен венец в творческия летопис на Стефан Траянов е участието му в прочутия квартет „Еолина“. Музикантът е един от основателите на този състав през 1969 г. „Еолина“ бързо се утвърждава като интересен и специфичен по рода си камерен ансамбъл както в България, така и в много страни по света. За основните насоки в работата си в квартет „Еолина“ и подбора на репертоара, Стефан Траянов споделя:
Стефан Траянов напуска земния свят на 1 октомври 1996 г. – само месец преди да отбележи своя 60-годишен юбилей, като оставя редица записи като солов изпълнител, както и аранжименти на музика от различни автори и епохи, направени специално за любимия квартет „Еолина“, в който той музицира до смъртта си.
Част от това богато музикално наследство ще звучи в предаването „Български изпълнители“ на 19 ноември от 23 часа – Концерт за пиано и оркестър във фа минор от Бах, Соната в до минор от Джовани Батиста Фонтани и Соната от Бенцион Елиезер в изпълнение на Стефан Траянов като солов интерпретатор, а в изпълнение на квартет „Еолина“ – творби от Иржи Мелцелиус, Клод Дебюси, Николай Римски-Корсаков и Франц Шуберт в аранжимент на Стефан Траянов.
Снимки: архив на Мария Вълчанова
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg