Животът е сълза и смях и театър, начало и поклон накрая – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР поетът Недялко Йорданов.
“Трябва да гледаме по-широко и по-философски на живота и да знаем, че основното е това, ако може тези 2 млн., които ги няма сега, да се върнат.
Изводите, които направих от последната година и половина, не са много оптимистични. Струва ми се, че се получи едно голямо разделение на хората, на българите, на народа, което е много опасно и неприятно.
Такова нещо имаше в началото на прехода, когато се деляхме на сини и червени. Сега отново се делим на почтени и непочтени, на мутри и не – това не е хубаво.
Не бих казал, че за мен политиката остана встрани, няма как да остане, защото аз живея с всички проблеми на България. И съм доста разтревожен. Трябва да намерим едно съгласие, сместа, която да обедини, не да разедини. Хората на изкуството би трябвало да призовем към единение."
Край ли е краят
"Животът е един сериал и аз съм вече в 81-ва серия. От малък свикнах с това, че животът има край. Още на седем години изгубих баща си. Детството ми мина с майка ми на гробището.
Често ме упрекват, че пиша на темата смърт, а всъщност такава тема няма, има тема живот, а смъртта е уж някакъв край на живота, но не се знае дали е край. Аз мисля, че животът е – влизаш от едната врата, излизаш от другата, влизаш може би в друга стая. Оптимист съм, не съм песимист."
Благодаря
"Благодаря първо на човека, с който сме заедно от толкова години. Какво ли не преживяхме заедно, но все още сме заедно. Все още вървим, излизаме, държим се за ръка, за да не си личи, че малко трудно ходим.
Благодаря на моите момчета, макар и толкова различни, те са моя кръв, те си следват убежденията. Понякога еднакви, по-често различни. И се радвам на моите три внучета, не е малко това."
Онлайн
"Влизам само в определени часове. Все пак имам да си пиша още мои работи. Почти съм на края на “Житие и страдание грешного Недялко“ – разказвам живота си. Имам още десетина страници, за да включва, ставащото се днес, защото съм спрял в началото на тази година. Исках да видя какво ще стане и тогава да го отразя. Когато завършат всичките тези работи и цялата тази драма, и дано да завърши добре, и аз ще си завърша книгата, защото не искам да завършва песимистично.“
Чуйте Недялко Йорданов в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg