Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парадокс при гласуването на отминалите избори на 14 ноември

Ваня Нушева
Снимка: БГНЕС

Резултатите от първия тур на последните за тази година избори създадоха още един парадокс в политическия живот на страната ни прекалено нисък процент от имащите право на глас се възползваха от това, но нашите сънародници от чужбина отбелязаха рекорден брой гласували – малко над 200 хиляди. На какво се дължи този парадокс – това ще е тема на политически анализи за седмици и месеци напред.

Умората от честото гласуване, разочарованието, Covid 19, неумението или нежеланието да се гласува с машина – това са първите, още "пресни" анализи от тези дни. Но това е само на пръв поглед – през следващите дни ще се наложи по-детайлен анализ на проблема. Само преди една година толкова много хора се активизираха и поискаха промяна, трябва да се анализира къде отиде тази гражданска енергия.

Трябва да се проучи и по-обстойно високата активност на сънародниците ни от чужбина, което се забелязва през цялата година и даже тяхната доброволна активност и организация на три пъти през 2021 година.

Самите кандидати за властта се показаха не по-малко уморени от електората – не предложиха нищо ново в посланията си, и най-важното – нищо по-конкретно като бъдещи ангажименти. А българският гласоподавател вече не вярва на обещанията преди избори.

Чуйте коментара на политолога Ваня Нушева в "Нашият ден".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21