Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит рожден ден на Цветелина Василева

13
Цветелина Василева в ролята на Дездемона, „Отело“, Ковънт Гардън
Снимка: личен архив

Цветелина Василева в ролята на Елизабет, „Дон Карлос“, НДК, СофияЦветелина Василева – този слънчев, топъл и великолепно овладян глас сигурно ще познае всеки ценител на операта. Над 30 години тя представя своето изкуство на сцените по света и у нас. През лятото Старозагорската опера отбеляза този юбилей с гала спектакъл на операта „Тоска“ на Джакомо Пучини на Античния форум „Августа Траяна“. Партньор ѝ беше световната звезда Желко Лучич като Скарпия, Каварадоси беше Ивайло Михайлов.

Следващото представяне на Цветелина Василева беше в русенската премиера на операта „Мефистофел“ на Бойто състояла се в рамките на международния фестивал „Мартенски музикални дни“ на 20 септември 2021 г. с диригент Сунай Муратов и партньори Емил Желев като Мефистофел и Петър Костов – Фауст.

В звуковия файл чуйте какво споделя Цветелина Василева

Цветелина Василева и Калуди Калудов в „Кармен“ от Жорж Бизе
Оперната вечер, на 20 ноември от 20 часа, е съставена от някои запазени във фонотеката на БНР записи с нейно участие. Ще прозвучат студийни записи осъществени с оркестъра на радиото под диригентството на Недялко Недялков, Борис Хинчев и Павел Балев. Както и няколко документални регистрации:

• „Мефистофел“ от Ариго Бойто – ария на Маргарита. Съпровожда оркестъра на Русенската опера, диригент Сунай Муратов. Запис от 20.09.2021 г.

• „Бал с маски“ от Джузепе Верди – трета картина с участието хора и оркестъра на Софийската опера, диригент Борис Хинчев с участието на Цветелина Весилева (Амелия), Константин Янков (Рикардо) и Нико Исаков (Ренато), запис от 1995 г.

• „Трубадур“ от Джузепе Верди – седма картина – дует на Леонора и граф Ди Луна – Цветелина Василева (Леонора), Веселин Михайлов – граф Ди Луна, оркестър на Софийската опера, диригент Игор Богданов, запис от 2019 г.

Цветелина Василева – Аида, Моцартови празници, 2013
• „Дон Карлос“ от Джузепе Верди – сцена от втора картина с участието на Костадин Андреев (Дон Карлос), Иванка Нинова (Еболи), Юлиан Константинов (Филип II); Цветелина Василева (Елизабет), хор и оркестър на Софийската опера, диригент Борис Хинчев, запис от 27.02.1996 г.

• „Дон Карлос“ от Джузепе Верди – седма картина с участието на Цветелина Василева (Елизабет), Калуди Калудов (Дон Карлос), Орлин Анастасов (Филип II), хор и оркестър на Софийската опера, диригент Владимир Гяуров, запис от 2003 г.

• „Турандот“ от Джакомо Пучини – смъртта на Лиу с участието на Константин Янков (Калаф), Гена Димитрова (Турандот), Цветелина Василева (Лиу), Юлиан Константинов (Тимур), Александър Марулев, Велико Тотев, Иван Данчев – Пинг, Панг, Понг, хор и оркестър на Софийската опера, диригент Методи Матакиев, запис от 1995 г.

Цветелина Василева – Турандот, „Турандот“ от Джакомо Пучини
• „Турандот“ от Джакомо Пучини – ария на Турандот и сцена със загадките с участието на Цветелина Василева (Турандот), Силвана Пръвчева (Лиу), Мартин Илиев (Калаф), Юлиан Константинов (Тимур), Бисер Георгиев, Николай Павлов, Даниел Острецов – Пинг, Панг, Понг, хор и оркестър на Софийската опера, диригент Григор Паликаров, запис от 14.02.2016 г.

• „Палячи“ от Руджеро Леонкавало – сцена с участието на Румен Дойков (Канио), Цветелина Василева (Неда), Николай Моцов (Бепе), Живко Пранчев (Силвио), Петър Данаилов (Тонио), смесен хор и СО на БНР, диригент Методи Матакиев, запис от 2004 г.

• „Стабат матер“ от Антонин Дворжак – Fac, ut portem Christi mortem – дует с участието на Цветелина Василева и Михаил Михайлов, хор и оркестър на Радиото, диригент Константин Добройков, запис от 3.04.2018 г.

В звуковия файл чуйте какво сподели Цветелина Василева.



Снимки: личен архив на Цветелина Василева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
''Точка БГ'' и Мария Мира Христова

"Точка БГ" на 14: Музика завинаги

Вокали в съзвучие с акустични китари и цигулка, авторски песни – любими на хора от различни поколения. Стил в интерпретация на жанра изпята поезия (singer-songwriter). Това е "Точка БГ" през 2025-а, когато групата навършва 14 години. Рождения си ден ще отпразнуват с концерт в Sofia Live Club от 20.00 часа на 9 март, но преди това гостуват в..

публикувано на 08.03.25 в 13:31

"Точка БГ" с концерт за рождения си ден на 9 март

На 9 март “Точка БГ” ще отбележат 14 години от създаването си. За това време групата доби завидна популярност. Музикантите имат 5 издадени албума, концертират почти всеки месец в София, а за рождения си ден си пожелават да гостуват по-често с творчеството си в повече български градове. Вокалите на “Точка БГ” са в съзвучие с акустични китари и..

публикувано на 05.03.25 в 16:15

“Водите на март” с Мирослава Кацарова

Два предстоящи клубни концерта в София и Пловдив носят името “Водите на март” – любима песен от Антонио Карлос Жобим. Написана през 1972 година, тя е смятана за най-добрата бразилска песен на всички времена. А песента на Жобим с превода на Зорница Христова на български език стана особено популярна в изпълнение на Мирослава Кацарова. Интересно е, че..

публикувано на 04.03.25 в 17:30

Теодосий Спасов с концерт в Оснабрюк

Гордост, свобода и благодарност – това символизира 3 март за Теодосий Спасов. "Каквато и да е политиката, както и да се върти, все пак ние сме успели да прекратим нашите взаимоотношения с турската империя и да се обособим като самостоятелна държава", каза в деня на националния празник виртуозният музикант. Като един от посланиците на..

публикувано на 03.03.25 в 12:35