Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когнитивно-поведенческата терапия – за кого е подходяща

23 ноември – Ден на психотерапията

Снимка: Pixabay

На 23 ноември се отбелязва Денят на психотерапията.

През лятото във връзка с една инициатива за подобряване на психичното здраве на децата след продължителното онлайн обучение, психоложка от Югоизточна България ми каза: „Ами, знаете ли, в нашия град никой не ни търси нас, психолозите, хората ги е срам“.  

Изглежда, все още съществува предубеждението, че който търси психолога, е луд, а пък в малкия град, където хората се познават, е опасно да не ти излезе име. В днешния ден на психотерапията може да се каже, че страховете и срамът все повече се преодоляват и че много българи се възползват от този метод на повлияване на психичното здраве и състояние, който е базиран на разговор с терапевта.  

Един от видовете психотерапия, който е чест избор за хората, търсещи облекчаване на своето психично страдание, е когнитивно-поведенческата терапия. Това, че нейният основател Аарън Бек почина в началото на ноември на възраст цели сто години, е не точно обещание за дълголетие за пациентите, но със сигурност провокира интереса към нея. 

д-р Ирина Лазарова – Олга Добрева, БНРПо темата в "Нашият ден" говори д-р Ирина Лазарова, председател на Българската асоциация по когнитивно-поведенческа терапия. Тя е лекар психиатър, не д-р по психология – психотерапията изиска специална допълнителна подготовка, тя е нещо като специализация и за психолози и за психиатри.  

В разговора д-р Лазарова обръща внимание върху факта, че около пандемията хората, както никога досега, се фиксират върху тялото си и начина, по който то функционира, търсейки там симптоми на болест. Освен всичко друго, когнитивно-поведенческата терапия дава възможност да се разграничи нормалното телесно функциониране от сигналите за истинска застрашеност, така че тя може да е от полза за много хора сега. Какво всъщност представлява тя и в кои случаи е приложима – чуйте повече от звуковия файл.  

Снимки – Pixabay



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04