Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С мир за културните войни

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Културните войни съществуват още от предмедийното време – казва проф. Димов – една от посоките на тези културни войни е тази, която се раздвоява по посоките Изток – Запад или Ориент – Европа. Песента „Misirlou“, например, популярна от филма „Криминале“ на Куентин Тарантино, заема от американския сърф рок, но има корени в стара гръцка мелодия. Това е любовна и носталгична песен. Тя носи още десетки линии и е добър пример за смесицата на културите и за културните войни. Попмузиката се оказва поле, на което културните войни се виждат най-ясно. Трябва да приемаме по-хладнокръвно разломите в културата и да мислим как да имаме мирно съвместно съществуване на културните различия.

Джазът също е с корени в една културна война – той е роден благодарение на незаконната любов между афроамериканския фолклор и европейската музика – казва проф. Димов. – Рискът при културните войни е опитът да се пренапише миналото. Комунистите направиха това с пролетарската революция, Мао Дзедун с културната революция, през 90-те години на 20 век също се рушаха паметници… Трябва да имаме предвид постоянното хулиганстване в изкуството, бракониерстването, любопитството към чуждото, защото често злините в света идват от хора, които изповядват само една идея, едноизмерни хора. Не се страхувайте от смесеното и от новия хибриден свят."

Проф. Венцислав Димов е преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и етномузиколог в Института за история на изкуството към БАН. 

Чуйте го в „Какво се случва“.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Соцбохемството е с мирис на море

В нашата история, но и в световната такава, артбохемството е особен фактор. Соцбохемството беше и проява на стихиен хедонизъм в творческите среди, но и акт, понякога, на свободомислие и еманципация от идеологическите канони. Говорим за всичко това въз основа на културния и творческия живот във Варна през десетилетията на социализма. Повод е и книгата..

публикувано на 11.12.24 в 20:52

Хуманистичната фотография на Гаро Кешишян

Документалната изложба "Строителни войски" на фотографа Гаро Кешишян изследва темата за рядко коментираната държавна практика от близкото минало – трудовата повинност в България. Експозицията включва 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г. и създава образно пространство за емпатия и лична връзка със служещите в Строителни войски, разкривайки..

публикувано на 11.12.24 в 17:10
Анастасия и Румен Левордашки и Мария Мира Христова (от ляво надясно)

Красотата ще спаси света, вярват баща и дъщеря Левордашки

Актрисата и певица Анастасия Левордашка и тромпетистът и диригент Румен Левордашки гостуват в "Моето семейство" в навечерието на светлите семейни празници. С поведението си и житейската философия двамата дават ракурс на връзка между баща и дъщеря, който генерира талант, щастие и вяра в красотата. И Румен, и дъщеря му Анастасия, вярват, че..

публикувано на 11.12.24 в 16:40

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30