Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Деян Цвятков: Когато липсват достатъчно средства, се намира друг път

Българският научнофантастичен филм „Ви“ с награда от Berlin Sci-Fi Filmfest

| обновено на 25.11.21 в 08:16
Деян Цвятков (вдясно) получава наградата от директора на фестивала Антъни Стрегер
Снимка: Личен архив

Българският късометражен филм „Ви“ /Vi/ на режисьора Деян Цвятков спечели наградата за най-добър филм на Berlin Sci-Fi Filmfest. Фестивалът се проведе на 5 и 6 ноември в легендарното Babylon Cinema. Призът се връчва за пета поредна година на филма, който едновременно заслужава всички останали награди – за най-добра режисура, сценарий, игра и звук.  

„Ви“ на българския режисьор Деян Цвятков бе отличен сред 70 научно-фантастични филма от 27 държави в различни категории.

“Това е една научнофантастична къса история, разказваща за компютърна система, която има способността да превръща емоциите в компютърна мощ. Хората могат да се свържат с компютрите, да заспят, а самите компютри ще си вземат от мозъците им мощ и ще свършат работата. Има уловка в това, че компютърът кара хората да сънуват повече кошмари, за да може да извлече повече емоции“ – разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР режисьорът Деян Цвятков.

Режисурата

"Нещо, което винаги ме е спирало в актьорството, е, че няма достатъчно креативност. Актьорът е по-скоро изпълнител на визията на режисьора на текста. Аз винаги съм търсел да разкажа някаква история.

Това е третият ми филм, когато направих стъпката към режисурата, се почувствах свободен, с отвързани ръце. Първият ми филм се казва “Сладки“ – може да се види в интернет. В първия ми филм “Сладки“ става дума за една мистериозна сладкарница, в която човек може да отиде и да си купи сладка, която решава проблеми."

Киното

Виждам киното като едно изкуство, в което самите образи трябва да бъдат красиви. Малко ми е трудно да намирам автентични истории от нашата действителност, които да успея да преведа в красиви образи.

Киното е много скъпо удоволствие, тук идва и проблемът с финансирането. Има нещо много позитивно в цялата работа и то е, че когато липсват достатъчно средства, трябва да се намери друг път, който да се направи с по-малко средства.

Разпространението

Държа филмите ми все пак да достигнат и до чуждестранна аудитория и да могат да покажат по един друг начин културата на България. Опитвам се да намеря правилните фестивали за всеки конкретен филм. По света има хиляди.

Киносалоните

Когато един филм се гледа заедно с други хора, той се изпитва по различен начин. Гледал съм мои филми и в зависимост от това какви хора са в салона, ги изпитвам по различен начин.

Театърът

Той ми даде в голяма степен свобода на духа. Научил съм от театъра, че независимо какво се случва, не мога да се откажа, докато не се завърши работата.

Чуйте Деян Цвятков в звуковия файл.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Изток/Запад" – художници задават остри въпроси към днешната демокрация

Обединени от активната си политическа позиция и острите въпроси, които задават към днешната демокрация, двама широко известни художници отправят сериозни провокации срещу общественото и политическо статукво днес чрез творби, понякога носещи рискове за самите автори. Изложбата "Изток/Запад" се открива на 26 ноември в Националната галерия "Квадрат..

публикувано на 26.11.24 в 08:50

"Лешникови градини" на Хайри Хамдан – пред читателите в Пловдив

Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят, който трябва да бъде изследван от читателя. Свят, създаден от автора – в случая каза писателят, поет и преводач Хайри Хамдан.  Самият той казва, че се пита постоянно защо героите му са взели..

публикувано на 25.11.24 в 17:25
Николай Генов, Надежда Московска и д-р Катерина Кокинова

За четенето на книги

Стратегии за прилагане при четене и изисквания за жанрове. Размисли за романа на Владимир Полеганов "Другият сън". Каква подготовка изисква четенето? Трябва ли читателят да е наясно с конвенциите на съответния жанр или с начините, по които работят литературните похвати, за да чете пълноценно? Какво "изискват" от нас литературните..

публикувано на 25.11.24 в 16:40
Стефан Данаилов

Пет години без Стефан Данаилов – спомен в звук

Архивите са живи в "Terra  Култура", за да отбележат чрез хроника в звук 5 години без Стефан Данаилов . Ламбо, Мастера, майор Деянов, българския Ален Делон… Какво остава след човек, когато отпътува отвъд този свят? Може би винаги е подходящо да питаме мечтите на човека. Малкият Стефан е мечтаел да стане моряк. Съдбата обаче го кани..

публикувано на 25.11.24 в 12:47

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05