Еуженио де Андраде е смятан за един от най-забележителните писатели на XX век, той е сред най-четените и превеждани португалски поети.
"Еуженио де Андраде направи революция в нашата поезия. До него поезията беше пресечна точка с нещо друго, представяне на реалност, предхождаща стихотворението или отвъд самото стихотворение. С него поезията престана да бъде средство и се превърна в субстанция на себе си. Превъзходството на думата над идеята приключи." – казва за него Жозе Толентино де Мендоса, португалски кардинал, поет и теолог.
Ето какво сподели проф. Цочо Бояджиев, един от преводачите на Еуженио де Андраде, в "Артефир":
"Пленителното в поезията на Еуженио де Андраде е една лаконичност, една сгъстеност на образите, една действително южна бъдност на живота. Той е аристократ на духа, държи се съзнателно встрани от злободневието. Има действително един духовен аристократизъм – в поезията и в поведението му.
Изборът на стиховете в това издание беше труден, но трябваше да се мисли в цялост – мисля, че 60 стихотворения могат да дадат някакъв обобщен поглед към творчеството на един, според мен, гениален поет.
Португалската поезия е вълшебна – има някакъв особен дух, но е сравнително слабо позната у нас. Превеждайки, един преводач казва: "Това е значимо за мен, това е значимо за нашата култура."
Представянето на книгата на Еуженио де Андраде „Бяло върху бяло“ е на 26 ноември от 18.30 часа в Камерна зала на Младежкия театър "Николай Бинев". Великолепното оформление е дело на Надежда Олег Ляхова. Участват двамата преводачи Мария Георгиева и Цочо Бояджиев, книгата представя Стефан Иванов, а стиховете чете актьорът Нено Койнарски. Гости на събитието са представители на Институт "Камойш" в София.
Чуйте от звуковите файлове проф. Цочо Бояджиев и Анаиза Гордино, директор на Португалския културен и езиков център „Камойнш София“.
Еуженио де Андраде е литературният псевдоним на Жозе Фонтиняш. Роден е на 19 януари 1923 г. в португалското село Повоа де Аталая. Започва да пише поезия през 1936 г. и публикува първата си поема „Нарцис“ през 1939 г. Еуженио де Андраде става известен с появата на стихосбирката „Ръцете и плодовете” (1948 г.) Работи 35 години като административен инспектор към Министерството на здравеопазването.
Еуженио де Андраде (1923-2005) е един от най-четените и най-превеждани португалски поети. Стиховете му са завоювали не само вниманието на читателите, но и много национални и международни награди, сред които и най-престижната литературна награда – „Камойнш". Неговото име съвсем заслужено фигурира сред кандидатурите за Нобелова награда. Автор е на 27 тома поезия, сред които са заглавия като „Ръцете и плодовете” (1948), „Безпарични любовници” (1951), „Забранени думи” (1951), „Сърце на деня” (1958), „Антология 1945-1966″, „Неясно господство” (1972), „Праг на птиците” (1976), „Слънчева материя” (1980), „Тежестта на мрака” (1982), „Със слънце във всяка сричка” (1992)... Пише още детски книги и проза. Еуженио де Андраде е превел на португалски език Сафо и Янис Рицос, Федерико Гарсия Лорка и Хорхе Луис Борхес, Рьоне Шар.
Получава множество португалски литературни награди – Награда на Международната асоциация на литературните критици през 1986 г., Награда Дон Диниш през 1988 г., Голямата награда за поезия на Португалската асоциация на писателите през 1989 г., както и най-престижната литературна награда – Камойнш (2001 г.).
Въпреки известността си Еуженио де Андраде се стреми да се дистанцира от т.нар. "социален, литературен и светски живот" и поради тази причина публичните му изяви са малко. В творчеството си демонстрира независимост от различните литературни движения, в чиито условия се появяват творбите му. Умира в Порто през 2005 г. след продължително боледуване.
Снимки – изд. ДА и ndbooks.com
Изложбата "Нежността и жестокостта на битието", представена в музей-галерия "Анел" в столицата, отбелязва 50 години творческа дейност на двама изключителни български художници – Георги Данчев и Невена Луканова. Експозицията включва разнообразие от произведения, обединяващи скулптура, рисунки и колажи, които отразяват оригиналния творчески път на..
Премиерният спектакъл "Швейцария" от Джоана Мъри Смит ще се играе тази вечер на сцената на Театър 199. Началният час е 19:30, а пиесата се поставя за първи път в България. Режисьор е Владимир Люцканов, а преводът е на Златна Костова. Сюжетът ще пренесе зрителя из алпийските поляни на Швейцария, където главната героиня, известната писателка..
София филм фест е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория. Новият игрален филм „Залог“ на майстора на разказа Светослав Овчаров е доказателство за непрестанния стремеж към истории, които подреждат важни елементи от пъзела на българската народопсихология. Той ще открие..
"Детска история" е част от тетралогията "Бавно завръщане" на носителя на Нобелова награда за литература – Петер Хандке. В новелата авторът разказва десет години от живота на един мъж след раждането на неговото дете. Той отглежда сам своята дъщеря след раздялата с нейната майка. "Детска история" обаче е и история за самотата и отчуждението, за кризата..
Флоранс Форести беше коронясана за комик на годината на първото издание на наградите хумористичните награди "Огюст" , предаде сайтът Франсинфо. Събитието, водено от комика Себастиен Туен, се състоя в комплекса "Новият век" в Лил в рамките на фестивала на комедията Lillarious, който продължава до 9 февруари . На церемонията бяха връчени седем..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg