Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100-години от рождението на Тадеуш Ружевич

Тадеуш Ружевич със съпругата си

В Полския институт се проведе среща-разговор за преводите, изследванията и рецепцията на творчеството на Тадеуш Ружевич в България, по повод 100-годишнината от неговото рождение, с участието на преподаватели по полска литература, преводачи и автори на броя на „Литературен вестник”, посветен на изследванията на българската полонистика върху творчеството на Тадеуш Ружевич. Поетът е обявен за патрон на 2021 г. от полския Сейм, а следващият брой на българския Литературен вестник е посветен на Ружевич, определян като един от най-значимите полски творци на миналия век.

Тадуеш Ружевич е полски поет, прозаик, драматург, филмов сценарист, преводач и войник от Армия Крайова, причислява се към така нареченото "Колумбово поколение" в полската поезия. Започва да пише, вдъхновен от по-големия си брат Януш. През 1944 г. заедно издават книгата „Ѐха лѐшне“. В този поетичен опит на писателя личи влиянието на Юлиуш Словацки и Стефан Жеромски. За негов истински дебют се смята поемата „Неспокойствие“, издадена през 1947 година под рецензията на Станислав Лем. Тя и следващата му поема Червената ръкавичка“ са определяни като революционни поради липсата на традиционните за поезията метрика, строфа и рима. 

Ружевич е назован като един от най-важните представители на следвоенната полска литература, заедно с Чеслав Милош и Вислава Шимборска. Драматургичното му майсторство го нарежда сред видните творци от европейския театър на абсурда. Една от най-известните му пиеси – „Картотека“ е изиграна и в България, с нея е открит Театър „София".

Броят на „Литературен вестник“ и дискусията „поставят двойна задача – да отбележат паметта на Тадеуш Ружевич, един от най-значимите полски творци на миналия век, но и да заявят българските гласове на него. Стогодишнината от рождението на Тадеуш Ружевич представлява чудесен повод неговото творчество да бъде видяно от страна на родната полонистика, чието общуване с полския поет е продължително и плодотворно“. (Кристиян Янев, „Литературен вестник“, 2021, бр. 34).

В дискусията участие взеха проф. Маргрета Григорова (онлайн), проф. Камелия Николова, проф. Панайот Карагьозов (онлайн), проф. Божко Божков, д-р Катерина Кокинова, Силвия Борисова, Венеса Начева и Кристиян Янев. Модератор на дискусията беше проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник”.

Повече чуйте в репортажа от събитието, който подготви Ангелина Грозева.

Снимки – Полски институт, Литературен вестник


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Друмеви театрални празници" отново събира театралния елит в Шумен

Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва 18 представления. Фестивалът ще предложи на шуменската публика и гостите на града богата и разнообразна програма от спектакли на водещи български и международни театрални трупи. Зрителите ще..

обновено на 12.05.25 в 18:04

Нови поколения в танца във фокуса на новия брой на "Списание за танц"

За седма поредна година, в навечерието на Международния ден на танца, излиза новият брой на годишното издание за балет, съвременен танц, пърформанс и танцова култура "Списание за танц". На фокус в 120-те печатни страници на изданието е темата за "Нови поколения в танца". В броя намират място интервюта с водещи български и международни хореографи и..

публикувано на 12.05.25 в 17:34
Петьо Петков-Шайбата, Калина Станева и Магдалена Митева

Боклукленият театър на Магдалена Митева и Петьо Петков-Шайбата учи децата на грижа към природата

Ние хомо сапиенс ли сме или хомо Цапиенс? Кога и как потребителската култура излезе от рамките на "културното" и се превърнахме в едни машини за боклук? Вероятно тези и други въпроси ще си зададат родителите и учителите, които ще заведат децата на поредицата родена от фантазията на Магдалена Митева (режисьор, сценограф и актьор в спектакъла) и..

публикувано на 12.05.25 в 17:45

90 години по-късно – Жорж Папазов в Загреб

На 6 май в галерия "Йосип Рачич", част от Националния музей за модерно изкуство в Загреб, се откри самостоятелната изложба "Жорж Папазов. 90 години по-късно". Тя включва живописни творби от колекцията на Георги Василев и е част от проекта му за възраждане на името на големия художник на световната сцена. Куратор е Мария Василева. Папазов има..

публикувано на 12.05.25 в 16:29
Георги Гочев

Как и какво чете д-р Георги Гочев

Георги Гочев е класически филолог, преводач, културолог, университетски преподаватели публицист. Завършва с отличие класическа филология в СУ "Св. Кл. Охридски". Редовен докторант към департамент "Средиземноморски и източни изследвания" към Нов български университет в София, където защитава и докторската си дисертация на тема "Щастие и промяна...

публикувано на 12.05.25 в 15:58