Всяка година на 1 декември светът отбелязва Деня на борбата с HIV/СПИН. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на HIV/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с HIV, обявява 1 декември за Световен ден за борба със СПИН.
От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за HIV/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността.
Фондация „И” осъществява дейност в подкрепа на хората, живеещи с HIV в България, чрез застъпнически действия и предоставяне на услуги. Фондацията поддържа консултативни кабинети в градовете София и Варна.
Усилията на фондацията са насочени към създаване на условия за реализиране на пълноценен живот с HIV, като се застъпва за правото на живот с HIV без стигма и дискриминация и за правото на хората, живеещи с HIV в България на равен достъп до съвременни комплексни медицински грижи.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Даниела Маркова, председател на фондация „И”:
“От две години държавата не финансира програмата за лечение и превенция на HIV. Търсят се решения, не сме абдикирали от основната ни дейност, която осъществяваме. Работим със 110 HIV позитивни.
Особено в началото, когато те за първи път научават за своя статус, работим много в посока психологическа помощ.
По отношение на нашето общество, все си мислех, че от далечната 1987 г, от която съм свързана с тях, някак отношението ще се промени и ще бъде по-светло и приятно, но вече не съм оптимистично настроена. Тези хора продължават да са стигматизирани. Те имат нормален начин на живот, но много рядко съобщават за статуса си и много малко хора около тях знаят за него.
През годините се опитвахме да образуваме групи, за да понасят малко по-леко, особено в началото, когато им се съобщава. Но останаха малко такива групички.
Бих апелирала към всеки един от нас, хората, които нямат този проблем, да си представим, че го имаме, и как бихме се чувствали в тази ситуация.
Чуйте д-р Даниела Маркова в звуковия файл.
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Населението на Газа, което наброява над 2 милиона души, е изправено пред остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост. Жителите често биват убивани, докато се опитват да получат хуманитарна помощ в няколко пункта за разпределение. Кая Калас предупреди Израел да спре да избива цивилни, търсещи хуманитарна помощ 21 деца са починали..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg