Всяка година на 1 декември светът отбелязва Деня на борбата с HIV/СПИН. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация в стремежа си да насочи общественото внимание към проблемите на HIV/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи с HIV, обявява 1 декември за Световен ден за борба със СПИН.
От 1996 г. с отбелязването на този ден се заема Обединената програма на ООН за HIV/СПИН (UNAIDS). Оттогава Световният ден за борба със СПИН се превръща в начало на целогодишна кампания с акцент върху превенцията, образованието и информираността.
Фондация „И” осъществява дейност в подкрепа на хората, живеещи с HIV в България, чрез застъпнически действия и предоставяне на услуги. Фондацията поддържа консултативни кабинети в градовете София и Варна.
Усилията на фондацията са насочени към създаване на условия за реализиране на пълноценен живот с HIV, като се застъпва за правото на живот с HIV без стигма и дискриминация и за правото на хората, живеещи с HIV в България на равен достъп до съвременни комплексни медицински грижи.
Темата коментира в “Нашият ден“ д-р Даниела Маркова, председател на фондация „И”:
“От две години държавата не финансира програмата за лечение и превенция на HIV. Търсят се решения, не сме абдикирали от основната ни дейност, която осъществяваме. Работим със 110 HIV позитивни.
Особено в началото, когато те за първи път научават за своя статус, работим много в посока психологическа помощ.
По отношение на нашето общество, все си мислех, че от далечната 1987 г, от която съм свързана с тях, някак отношението ще се промени и ще бъде по-светло и приятно, но вече не съм оптимистично настроена. Тези хора продължават да са стигматизирани. Те имат нормален начин на живот, но много рядко съобщават за статуса си и много малко хора около тях знаят за него.
През годините се опитвахме да образуваме групи, за да понасят малко по-леко, особено в началото, когато им се съобщава. Но останаха малко такива групички.
Бих апелирала към всеки един от нас, хората, които нямат този проблем, да си представим, че го имаме, и как бихме се чувствали в тази ситуация.
Чуйте д-р Даниела Маркова в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg