Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАТФИЗ посреща празничния декември с три премиери

Сцена от постановката „Иванов-Барабанов“
Снимка: Теодора Тодорова/natfiz.bg

Този сезон предстоят три премиери на голямата сцена на Учебен театър „НАТФИЗ“. „Доброто на страната ни“ от Тимбърлейк Уъртънбейкър, с режисьор Тодор Димитров, ще зададе въпроса за това ще бъде ли спасено човешкото в човека? Сюжетът на постановката по текст на Чехов – „Иванов-Барабанов“ поставя на фокус Чеховия тезис, че „живеенето е най-големият враг на Живота“. Сценичния вариант може да се види под режисурата на Иван Добчев. Текстът на „Екстази“ по Ървин Уелш, лидерът на една нова вълна в съвременната британска литература, ще бъде интерпретиран на сцената по постановката на Мартин Каров, от класа на проф. Атанас Атанасов. "Премиерните заглавия са интригуващи", заяви доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.

Драматургичният материал на „Иванов-Барабанов“, под режисурата на професор Добчев, ползва сюжетната структура на първата пиеса на Чехов „Иванов“, но в нея са вписани фрагменти и персонажи от „Вишнева градина“ и „Чайка“. Идеята е да се изведе още по-категорично прословутият Чехов тезис „Живеенето е най-големият враг на Живота”. Живеенето, подчинено на удовлетворяването на страстта да натрупаш състояние, което да ти осигури безхаберно преживяване, живуркане, нищо-не-правене, наистина е най-големият враг на отдадения на голямата идея Живот – идеята да се посветиш на опазването и усъвършенстването на чудесното Божие творение – Животът, тук на Земята. "Предупреждението на Чехов днес е по-валидно от всякога и в днешния прононсиран отвсякъде lifestyle младото поколение би трябвало да чуе сигналите за опасността за духовния човек, която се крие във всекидневно рекламираното модно, материално, луксозно живеене", твърди професор Добчев. За професор Добчев заглавието е знаково, защото годишната му курсова работа в трети курс е по този спектакъл. Премиерата е още тази вечер и утре.

Сцена от постановката „Доброто на страната ни“
Постановката „Доброто на страната ни“ е спечелила Проектната програма към Театър НАТФИЗ в категория „Драматичен театър“. В сюжета, под режисурата на Тодор Димитров, млад офицер поставя любовна комедия със затворниците. Той се изправя срещу предразсъдъци, бруталност, отчаяние и заплахи от смъртно наказание. Постановката задава въпроса – ще бъде ли спасено човешкото в човека, а зрителите са провокирани да си отговорят на премиерните дати на 3 и 4 декември.

За моментното щастие или щастието, като търсене на човека, задава въпроси текстът на определяния като един от най-добрите романисти в съвременната британска литература – Ървин Уелш. Постановката засяга наболелите проблеми, които винаги са актуални, особено за младите. „Екстази“ е спектакъл за щастието. Една хипнотична, ритмична, сюрреална и напълно реалистична приказка за смисъла на нашия живот. Всяко наше действие е мотивирано от универсалния стремеж на човека към щастие. Сякаш страдаме от абстиненция. И бързо трябва да си набавим необходимата доза. Защото, когато си щастлив, в организма ти се изливат огромни количества окситоцин, допамин, серотонин и ендорфин. Това са химикалите на щастието. Градивните частици на личния ни Рай. Щастие е… Попитайте се, като видите „Екстази“, под режисурата на Мартин Каров, в изпълнение на класа на професор Атанас Атанасов на 16 декември.

Повече чуйте в звуковия файл в интервюто с доктор Петър Кауков, директор на Учебен театър НАТФИЗ.

Снимки: Теодора Тодорова / natfiz.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дневникът на Борис Делчев

През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..

публикувано на 22.01.25 в 15:33

Кино в селата

Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..

публикувано на 22.01.25 в 12:15

Марта Радева гостува в Шумен с "Човекът от последния вагон"

Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..

публикувано на 22.01.25 в 11:42

"Светът. Кратка енциклопедия" – ново издание на БАН

Издадоха нова енциклопедия, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център "Българска енциклопедия" – БАН, под главната редакция на акад. Илза Пъжева и с помощта на автори и консултанти – водещи учени и специалисти в различни научни области. В близо 700 страници "Светът. Кратка енциклопедия" представя в синтезиран вид..

публикувано на 22.01.25 в 11:30

Елисавета Шапкарева представя новата си книга с хайбуни

Елисавета Шапкарева е автор на няколко книги с лирика и хайку. Днес в Македонския дом на ул. "Пиротска" №5 в София ще бъде представена най-новата от тях – "Никога вече". Тя се състои от хайбуни – жанр, близък до хайкуто . В "Нашият ден" Елисавета споделя, че харесва неизказаността – чуйте краткия анонс в звуковия файл:

публикувано на 22.01.25 в 09:08