Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

185 години от построяването на храм “Свети Николай“ във Велико Търново

Храмът е в аварийно състояние и спешно се нуждае от ремонт

Храм “Свети Николай“
Снимка: Уикипедия

Навършват се 185 г. от построяването на православния храм “Св. Николай“ във Велико Търново, градежът на който е дело на майстор Колю Фичето.

В тази църква е създадено първото българско духовно училище през Възраждането, свързано с и с библиотечното, и с театралното дело, както и исторически важен момент, свързан с приемането на Търновската конституция.

Храмът е в аварийно състояние, спешно се нуждае от ремонт. Изминаха месеци и проектите, съгласувани с Националния институт тогава за недвижимо културно наследство за ремонтите, бяха представени преди дни.

От преди година още се знаеше, че са нужни милиони – бяха изчислени близо 2 млн. и 800 хил. лева и парите не бяха налични. А предстоятелят на храма свещеноиконом Славчо Иванов пишеше писма до всички възможни институции за помощ. Тогава започна подготовката и на Националната дарителска кампания.

Контактът с отец Славчо беше през цялата тази година.

Темата коментира свещеноиконом Славчо Иванов в “Нашият ден“

“Храмът е построен от Колю Фичето и довършен чрез неговия талант. През тези 185 години той е бил извор на българщина, на знания, на вяра, на надежда и упование на Бог.

От нашия храм са излезли три училища във Велико Търново – Първа мъжка гимназия “Кирил и Методий“, Гимназията по икономика, Гимназията по строителство и читалище “Надежда“. За своята 100-годишнина той е стенописан и електрифициран. И днес нашето поколение работи вече второ десетилетие с изготвянето на тези технически планове за реконструкция на храма, църковната камбанария и старото църковно училище.“

Чуйте свещеноиконом Славчо Иванов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40