Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Войнов - син и Пикасо в “обща изложба“

2
Снимка: Благовест Попов, галерия "Възраждане"

“Една изключителна изложба – Пабло Пикасо и Димитър Войнов син – един до друг. В картини! Откъдето и да го погледнеш – предизвикателство! Войнов го е измислил – неговите прекрасни жени редом с персонажите, най-вече от Синия период, на Пикасо. Две несъвместимости, погледнати единично, намират съвършения баланс в картините – изключително постижение на Войнов, дързък и безкомпромисен и талантът му се е развихрил сто процента.

В галерия “Възраждане“ в Пловдив беше открита изложбата „Да докоснеш Пикасо“ на Димитър Войнов - син.

Това, което изумява и покорява зрителя, освен перфектността на нарисуваното, е, ще повторя, превъзходният баланс между фигури, мизансцен и идеи. Не всеки художник може да си позволи подобна дързост. Войнов дръзва и го прави блестящо! А купувачът ще си има в къщи и Пикасо и Войнов – в една само картина!“ – пише в анотацията на изложбата галеристката Краси Алексиева.

“Наистина е голяма дързост да посегнеш към един световноизвестен творец, да се приобщиш към него и само в една картина да съжителствате двамата. Това е ужасно предизвикателство за художника, който посяга към тази идея и я въплъщава върху платното.

Мощта на един Пикасо винаги може да унищожи другия, но тук се получава нещо великолепно. Получава се един изключителен баланс между двата полюса на картината – Войнов – Пикасо.

Такова великолепно равновесие е намерил младият Войнов в картините, така добре представя своите женски прелестни фигури, близо до и около фигурите на Пикасо, че просто човек занемява и му се иска да грабне картината, за да има вкъщи и Пикасо и Войнов само в една картина.“ – казва Алексиева в предаването “Нашият ден“ на БНР.

Фотограф Благовест Попов, галерия "Възраждане"

Изложбата, която продължава до 13 декември 2021 г., можете да разгледате и тук.

Чуйте Краси Алексиева в звуковия файл.

Димитър Войнов – син е роден през 1971 г. в София. Завършва ССХУ за изящни изкуства „И. Петров” – София през 1990 г., през 1997 г. завършва стенопис в НХА – София. Има над 50 самостоятелни изложби. Живее и работи в София. 

Награди:
1992 г. - Национална художествена академия - София - награда за автопортрет.
1993 г. - Национална художествена академия - София - награда за рисунка.
2004 г. - Галерия Триадис - София - Художник на годината - награда за живопис.
2005 г. - Галерия „Възраждане“ – Сребърно Възраждане - награда за живопис.
2008 г. - Красная линия - София - награда за живопис.
2009 г. - Суверенен Християнски орден на рицари на Свети Архангел Михаил -   „Свети Архангел Михаил” - награда за живопис.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05

24 пана показват ролята на азбуката в културната история на славянските народи

В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват  1140 години от успението на св. Методий .  Част от експонатите в "Азбука и история" и "Св. Методий славянобългарски" са ръкопис и старопечатна книга от колекциите на библиотеката, които са свързани с паметта на просветителя и неговата почит сред славянските народи...

публикувано на 04.04.25 в 15:45

"Златният кос" на 50!

В редакция "Хумор и сатира" сме богати с безброй поводи за празнуване. Сега наред е 50-годишнината на фестивала "Златният кос". От 1 април 1975 г. та до днес песните му звучат в най-културното място в радиоефира.  Подробности в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ще можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и..

публикувано на 04.04.25 в 15:25