“Всеки, който се интересува от глобална политика, няма как да не забележи, че 2021 година се очертава като един своеобразен водораздел, който поставя много ясни и ярки граници между миналото и бъдещето – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР проф. Нина Дюлгерова, експерт по международни отношения.
"От миналата година, когато беше обявен Covid-19 като световна пандемия, започна прехода към новия свят. Той е свързан с това, че основните мерки, които бяха унифицирани като политика с различна степен на активност и налагане, бяха свързани с два основни компонента – социална изолация и категорично включване в дигиталното пространство като образование, като работа, като обслужване, като комуникация.
Вторият момент, който не трябва да се забравя – огромно количество различни видове ваксини, които в един момент бяха ориентирани към пожелателна форма на приемане. Експериментът е свързан с това – всеки ден по 24 часа да се говори колко са починалите в целия свят, разболели се и оздравели."
Миналото
"През ХХI в. през последните 20 години на практика глобалното задкулисие се опита да събере в едно етнос и религия, след като обяви за глобален противник Арабския свят с ислямска идеология.
ХХI в. категорично се очертава в своите две десетилетия като т.нар. “енергиен век“, който също доведе до преструктуриране в геополитическото пространство. В момента приключва един 100-годишен експеримент, който започна от началото на Първата световна война, когато три държави от Европа – Кайзерова Германия и Руската империя и новата държава САЩ влизат в експеримента, наречен – “кой ще бъде първи“ и върху каква основа ще се развива светът."
От 2003 г. започна разпадането на Третия свят, който се концентрира в края на 2009 г. в .т.нар. “арабска пролет“.
"От 2016 г можем да кажем, че започна и разпадането на третия сегмент от Студената война – Западният блок. Колкото и да се коментира, че Байдън критикува политиката на своя предшественик. Ако разгледаме нещата във външнополитически план, нищо не се е променило в контекста на основните параметри. Имаме и един нов елемент, който не може да бъде елиминиран, това е Китай."
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Светът на Мария" е фондация, учредена в обществена полза през февруари 2012 г. в София от семейството на Мария – млада жена с интелектуално затруднение. Мисията на организацията е да подобри качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомага личностната им реализация чрез осигуряване на достъп..
Днес в парк Аспарухово във Варна започва благотворителният рок фестивал Varna Rock Adventure, който ще продължи до 10 август. Събитието обединява известни български рок групи, които излизат на сцената с една обща мисия – да подкрепят лечението на деца с онкохематологични заболявания. Каузата на фестивала е насочена към събиране на средства в..
Министерството на регионалното развитие и благоустройството заяви, че няма да вземе предвид гражданските възражения срещу Наредбата за свободно къмпингуване. За морето, къмпингите и регулациите на 2025 година разговаряме в "Нашият ден" с Люба Батембергска от гражданската инициатива "Да спасим Карадере". Наредбата се основава на Закона за..
Днес отбелязваме Световния ден на борбата за забрана на ядреното оръжие. Навършват се 80 години от атомната бомбардировка над японския град Хирошима по време на Втората световна война (1939–1945), при която загиват близо 220 000 души, а над 200 000 умират по-късно от лъчева болест. На 6 август 1955 г. в Хирошима е проведена и първата Международна..
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..
Тази година в програмата на Банско джаз фестивал се открояват няколко забележителни "първи пъти" – легенди на джаза, които по една или друга причина не са..
Днес в родопското село Триград, община Девин, ще се проведе възпроизвеждане на един старинен местен обичай – "Среде лято паяне на китките". Инициативата се..
Гостите в "Покана за пътуване" са не само пътешественици. Те са приключенци и винаги в тандем, независимо дали са на колело или в каяк, на къмпинг или на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg