Министърът на здравеопазването Асена Сербезова е поискала временно да бъде спряно решението за сливане на болница „Лозенец“ с Педиатрията. По думите ѝ се е оказало, че и двете болници са бази за обучение на студенти.
До какво щеше да доведе решението на министър Стойчо Кацаров, ако беше приведено в действие?
Темата коментира в “Нашият ден“ инж. Иван Алексиев.
“Едно изключително необмислено и прибързано решение. Тъй като октомври месец той поиска това нещо да стане през Министерски съвет, но той поиска здравно инвестиционна компания да се влее в правителствена. Понеже му отказаха това да излезе като решение на Министерски съвет, той направи в последния момент нещо по-различно - поиска двете дружества – Правителствена многопрофилна болница и Здравноинвестиционна компания да влязат в детската болница “Проф. Иван Митев“.
По този начин, без да е необходимо заличаване, щяха да отпаднат двете дружества. Т.е. Правителствената многопрофилна болница изчезва като субект и Здравноинвестиционна компания също изчезва като субект.
При това положение активите на Здравноинвестиционна компания, средствата, които в момента са предвидени за детската болница, щяха да влязат в общо дружество и с тях да се покрият задълженията, които не са никак малки на болница “Лозенец“.
Очаквано е там да потънат повече 30 милиона. И съответно правителствена болница, тъй като тя е база на Софийски университет за обучение, а Специализираната детска болница има с Медицинския университет, бившата Медицинска академия. Това са два университета. Едно дружество не може да има договори с две висши учебни заведения. Това означава, че единият договор трябва да бъде прекратен. Това, което и се случи. От това произтече, че студентите на Медицинския университет и преподавателския състав се противопоставиха.
Многопрофилната болница има педиатрия към нея. Това означава още и че Специализираната детска болница щеше да загуби специализацията за детско лечебно заведение."
Скелето в двора на “Александровска болница“
“За да може да се изпълни строителството законосъобразно, трябваше да бъде изменен застроителният план, там да бъде внесено изменение, което да отговаря на нашите потребности.
Там на това място в момента като бъдещо застрояване е предвидена една много по-малка сграда, предвидена на бъде 14 хил. квадрата разгърната застроена площ за нуждите на Националната детска болница, която да бъде около 50 хил. квадрата застроена площ. Т.е. три пъти по-голям строеж ни трябва."
Чуйте инж. Иван Алексиев в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg