С премиера на спектакъла „Моби Дик“ посреща публиката си в три последователни вечери Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов”. Постановката по класическия роман на Херман Мелвил е дело на режисьора Петринел Гочев.
Романът „Моби Дик“ не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.
През годините по романа са направени многобройни спектакли и филми, а сега историята за големия бял кит Моби Дик оживява на сцената и на Габровския театър чрез драматизацията на Гергана Змийчарова. Освен че е автор на пиесата, обичаната актриса от трупата на Народния театър „Иван Вазов“ е и художник на плаката на представлението, също така изпълнява и роля на сцената, като гост-актриса в постановката.
„Моби Дик“ е втората пиеса, написана за Габровския театър от Гергана Змийчарова. Първата е „Под игото 1894“, с която театърът отбеляза 75-ата си годишнина през 2020 година.
„Моби Дик“ е спектакъл за пътешествието с другите и към себе си, за преследването на неуловимото и страшното, за търсенето на края в безкрайността на морската шир, за смисъла на човешкото съществуване и мястото на човека в света. Въпросите, които задава Петринел Гочев, поставят човека във фокуса на режисьорското му изследване – каква е човешката природа, душевност и манталитет, какви са взаимоотношенията ни с другите“, споделят създателите на спектакъла.
В представлението участват още актьорите Димо Димов, Любомира Башева, Светослав Славчев, Поля Йорданова, Петко Петков, Надежда Петкова, Адриана Димова, Таня Йоргова, Анатолий Ставрев, Марио Василев, Найден Банчевски, Гордан Коев, Любен Попов.
Художник на спектакъла е Гергана Лазарова-Рънкъл, която е използвала елементи от структурата на кораб за изграждането на сценичната среда. Музиката е на музикално студио „Елисей“.
Премиерните представления са на 15, 16 и 17 декември.
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg