С премиера на спектакъла „Моби Дик“ посреща публиката си в три последователни вечери Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов”. Постановката по класическия роман на Херман Мелвил е дело на режисьора Петринел Гочев.
Романът „Моби Дик“ не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.
През годините по романа са направени многобройни спектакли и филми, а сега историята за големия бял кит Моби Дик оживява на сцената и на Габровския театър чрез драматизацията на Гергана Змийчарова. Освен че е автор на пиесата, обичаната актриса от трупата на Народния театър „Иван Вазов“ е и художник на плаката на представлението, също така изпълнява и роля на сцената, като гост-актриса в постановката.
„Моби Дик“ е втората пиеса, написана за Габровския театър от Гергана Змийчарова. Първата е „Под игото 1894“, с която театърът отбеляза 75-ата си годишнина през 2020 година.
„Моби Дик“ е спектакъл за пътешествието с другите и към себе си, за преследването на неуловимото и страшното, за търсенето на края в безкрайността на морската шир, за смисъла на човешкото съществуване и мястото на човека в света. Въпросите, които задава Петринел Гочев, поставят човека във фокуса на режисьорското му изследване – каква е човешката природа, душевност и манталитет, какви са взаимоотношенията ни с другите“, споделят създателите на спектакъла.
В представлението участват още актьорите Димо Димов, Любомира Башева, Светослав Славчев, Поля Йорданова, Петко Петков, Надежда Петкова, Адриана Димова, Таня Йоргова, Анатолий Ставрев, Марио Василев, Найден Банчевски, Гордан Коев, Любен Попов.
Художник на спектакъла е Гергана Лазарова-Рънкъл, която е използвала елементи от структурата на кораб за изграждането на сценичната среда. Музиката е на музикално студио „Елисей“.
Премиерните представления са на 15, 16 и 17 декември.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg