Дефибрилатори ще бъдат поставени в най-натоварените станции на столичното метро – при Софийския университет, в Люлин, “Витоша“, НДК и “Сердика“. Те ще бъдат поставени в специални шкафове, а таванът за закупуване им е определен в доклада на Столичния общински съвет и е на стойност 40 хил. с ДДС.
Очакванията са от февруари следващата година устройствата да бъдат оставени в шкафовете на видими, защитени места в метростанциите.
Темата коментира в “Нашият ден“ Христо Христов от IHelp Bulgaria
“Тези малки кутийки, които спасяват човешки животи, са напълно достъпни на Запад. В последните години тази култура започва леко да навлиза и в нашето общество и да се осъзнават смисълът и значението от автоматичния външен дефибрилатор.
Самият дефибрилатор е нещо ново, което тепърва започваме да възприемаме в нашето ежедневие. От компаниите, които сме обучили до момента, наблюдавам, че има някакъв респект на обучавания към дефибрилатора.
Има два вида дефибрилатори – автоматичен и полуавтоматичен.
Обучението е изключително важно, но всичко е въпрос на човешки избор, желание и отговорност. Трябва да осъзнаем, че всеки едни от нас е отговорен за всеки човешки живот. Обучението със сигурност би увеличило шанса да направим по-добра нашата локална среда.“
Чуйте Христо Христов в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg