Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци – събрани в книга

Снимка: Полски институт - София

Тази вечер (16 декември) в Полския институт в София е представянето на книгата „Още не е загинала“, книга с интервюта на Марин Бодаков с полски интелектуалци. Това са разговори, водени за вестник „Култура“ и вестник „К“ с едни от известните поети, писатели, хуманитаристи и мислители, посетили по различни поводи страната ни. Книгата обаче не е просто сбор от интервюта, а цялостен труд, в който основната фигура все пак остава интервюиращият Марин Бодаков. С неговия пиетет към полската култура и професионалните му качества на журналист от областта на културата, но най-важното – с неговата  широка ерудиция и поетичен талант. Именно това забелязва и големият полски поет Ришард Криницки, който казва накрая в разговора им: „Искам да благодаря за въпросите. Много рядко един поет чете внимателно друг поет.“

Внимателното четене на Марин Бодаков обаче не е само по отношение на поезията, макар тя да му е най-близка. Става дума за едно дълбоко познаване на всеки от интервюираните и осмисляне на разговора в цялост. Затова книгата притежава нишка, която свързва Криницки със Зигмунт Бауман, а с тях и Ева Липска, Олга Токарчук, Марек Биенчик, Адам Загаевски и Войчех Галонзка, големият приятел на България. И още имена на полски интелектуалци. 

В Полския институт - София на 16 декември (четвъртък) 2021 г., 18:30 ч. е представянето на книгата на Марин Бодаков „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”

С участието на: проф. Правда Спасова, Силвия Чолева и Нейко Генчев. Модератор на срещата е Зорница Христова.

Повече за същността на „Още не е загинала“ може да научите от разговора със Зорница Христова, съпруга и съмишленик на Марин Бодаков.

"Полската култура у нас по традиция се цени високо, особено в областта на литературата. Европейският дух, свободата, актуалните теми и съвременната поетика бяха глътка свеж въздух по време на социализма, а и след това. Изборът на Марин Бодаков да направи интервютата с полски интелектуалци, събрани в тази книга, не е плод само на журналистическата му работа във в. „Култура“. Това е осъзнат цивилизационен избор на духовна принадлежност към богатата полска култура и желание тя да получи широк отзвук. 

Поети като Ришард Криницки, Ева Липска, Адам Загаевски, писатели като Олга Токарчук, литератори и интелектуалци като Зигмунт Бауман, Анджей Хвалба, Михал Рушинек, Данута Валенса, Анджей Франашек, Ирена Груждинска-Грос, Марек Биенчик, Кристина Стрончек, Марчин Яворски и Войчех Галонска са участниците в този сборник с интервюта с главен герой Марин Бодаков. Защото изборът винаги е личен и задава посока“, пише Силвия Чолева за книгата „Още не е загинала… Разговори на Марин Бодаков с полски интелектуалци”.

"През септември 2021 г. загубихме скъп приятел, почитател и ценител на полската проза и поезия. Марин Бодаков бе с нас през всичките тези години – като любопитен журналист, задал множество въпроси на литературните гости на института, като критик, представящ увлекателно и с любов новите преводи на най-интересните полски автори, като наш приятел. Остана недовършена книгата, която подготвяхме с общи усилия. Радваме се, че тя с помощта на Нейко Генчев, управител на издателство Фабер, и Силвия Чолева видя бял свят. Тя е нашият начин да отдадем почит към паметта на Марин."
Снимки – Полски институт - София


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10

Букет живописни стремежи

В епизод 573 "Трамвай по желание" среща своята публика със стремежите на три оригинални художнички – Дияна Йовчева, Силвина Бурджиева и Борислава Георгиева. Диана, Силвина и Борислава са артисти, обитаващи Независимото пространство за изкуство "Ателиетата" в Пловдив. Според техния разказ първоначално ги събира споделеното творческо пространство...

публикувано на 24.01.25 в 20:32

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44