Арттерапия за възрастни – може ли изкуството да лекува раните от миналото? Отговорът на този въпрос е поводът за гостуването в „Заедно след полунощ“ на Евгения Маринчева, арттерапевт, която въвежда в света на себепознанието, себеутвърждаването на индивида чрез създаването на изображения, рисуване, моделиране, колаж, апликация.
„При арттерапията е важен процесът на самото изпълнение и резултат не се очаква като такъв – тоест художествен резултат или готов музикален продукт, но ако напишеш няколко думи, те биха могли да бъдат твоето лекарство. Защото те ще бъдат твоето изразяване, отношението ти към нещо.“ Така Евгения Маринчева описва накратко основите на терапевтичните практики.
Най-новата книга „Житие и битие на арт терапевта“ на изд. „Институт за терапия и експресивни изкуства“ разкрива някои от най-интересните методи на работа в арттерапията у нас. Тя вече може да се намери на книжния пазар, а авторите на сборника предоставят част от тиража на институции и организации, работещи за психичното и физическо здраве на хората. Средствата от тиража на останалите книги ще се използват за подпомагане развитието на арттерапията в България.
Признат ли е методът в България като официална практика и съпътстваща терапия и как действа? Чуйте разговора с Евгения Маринчева в „Заедно след полунощ“.
На 15 май (четвъртък), от 18.30 ч. в галерия "Синтезис" се открива изложбата "Честно казано, искам да се храня само с мъгла, като отшелник" на белгийската визуална артистка и фотографка Катрин Лонгли . Тя е родена в Белгия през 1980 г., живее и работи в Брюксел. Завършва фотография, комуникационни изследвания и антропология. Артистичният ѝ подход е..
В "Нашият ден" гостуват режисьорът Жан-Рене Дюшеман и журналистът Николай Томов, за да представят документалния филм "По следите на българите американци преди и сега" , създаден по Националната програма "Неразказаните истории на българите" на МОН, която превърна стотици български ученици в изследователи на българските следи по света. Ана..
Приспособяването към заобикалящата среда е най-естественият ход на човешкия организъм. Да се пригодиш, натъкмиш, е инстинкт за оцеляване. Това е начин да продължиш съществуването си във всяка възможна ситуация. Тялото търси начин да му бъде удобно в нови условия, да му е комфортно, отново познато и сигурно. Винаги ли обаче промяната означава..
Двадесет и седмото издание на Националния фестивал на детската книга – Сливен 2025, организиран от Регионална библиотека "Сава Доброплодни" в партньорство с Министерството на културата, Община Сливен, Областната администрация, ДАБЧ, най-големите детски издателства и много приятели и спомоществователи, се открива днес и ще продължи до 14 май...
Бургас отново ще бъде домакин на едно от най-значимите младежки музикални събития в страната – второто издание на фестивала "Солисими". Форумът събира на една сцена млади таланти и утвърдени музиканти, за да предложи на публиката нов, вдъхновяващ поглед към класическата музика. Фестивалната програма започва днес, в залата на "Дома на Нефтохимика" с..
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота..
Шумен е домакин на едно от най-значимите културни събития в България – Международния фестивал "Друмеви театрални празници". Неговото 34-то издание включва..
Калоян Димитров е ученик от Американския колеж в София. Двамата със съотборника си Момчил Колев са лауреати от Националния конкурс "Млади таланти" и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg