Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Hortus Caelesti – уеб списание за експериментално, безгранично и мистично творчество

| обновено на 20.12.21 в 14:00
3
Димитър Яранов

“Попаднали сте в един озадачаващ ъгъл на виртуалната вселена. Добре дошли в райските градини на артистичното удоволствие. Тук, окачени на усуканите клони на причудливо оформени дървета, ще откриете плодовете на експерименталното, безгранично и мистично творчество. Излезте от скучната ограничена матрица на ежедневието и влезте в Hortus Caelesti, където изкуството ще бъде вашият духовен водач към "Еуфория" – така пишат на страницата си съставителите на уеб списанието Hortus Caelesti.

За списанието разказва в “Нашият ден“ Магда Сталева, визуален артист, един от създателите: 

“Идеята ни е да създадем пространство, в което човек може да открие творчество, което сме избрали да бъде там, защото се отличава и изненадва. Творчество, което е идейно вълнуващо и с това вдъхновява и откъсва от монотонността, която ни наляга понякога в ежедневието.

Подбираме вълнуващи артисти, но и отделяме огромно внимание на визията на уеб страницата. Стремим се да направим Hortus calesti нещо, което вдъхва естетическо удоволствие.

Йон МарсИ това е нещото, което отличава нашето уеб списание, че дизайнът ни не е просто фон, на който да се сложи творческото съдържание, а е създаден така, че да засили неговия ефект, да съдейства за потапянето на зрителя в една артистична атмосфера и със своето богатство на цветове и форми да предложи ново и интересно изживяване на всяка страница от сайта.

Като чрез този дизайн целим да осъществим пълно потъване в изкуството на авторите. Третираме дизайна на списанието като уеб галерия.

Физически не прекарвам време извън България, но контактувам с доста автори от чужбина покрай проекта ми, който разпространявам в Инстаграм. Това ме е свързало с много чуждестранни артисти.“

За списанието разказва в “Нашият ден“ Емил Вълев, създател на групата “Виолетов генерал“. Освен че е един от основателите на списанието, Вълев също така твори  музика, видеоарт и пише текстове за песни.

“Смятам, че списанието е нов тип, защото дизайнът е много раздвижен като визия и подход.  Избираме нещата да са експериментални, по-крайни, екстремални, защото харесваме такива творби и смятаме, че трябва да намерят повече публичност, а не да седят в ъндърграудна.

Стремим се да има нови идеи, да са провокативни, да докосват неща в човека, които по принцип рядко са обект на творческо внимание.

Много от авторите са българи, особено в последния брой – има само един американец.“

Чуйте разговора в звуковия файл.

Снимки: artaeternum.wixsite.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50