На тържествена церемония в клуб „Журналист“ Съюзът на българските журналисти връчи своите годишни награди. В клуб „Журналист“ се събраха номинираните и тези, които бяха дошли да уважат събитието. Хубавото на наградите на СБЖ е в това, че журналисти номинират своите колеги, отдали заслуженото в работата си.
„Каква е равносметката до днес? – попита в началото на събитието водещият на церемонията поет, бард, журналист, член на УС на СБЖ, председател на Комисията по професионално-творческите въпроси Ивайло Диманов. – Изминалата 2021 година бе отново пандемична, тревожна и несигурна. Социалната дистанция и извънредната обстановка по целия свят остави много хора на улицата, много от нас загубиха свои близки. Но дори в най-трудните изпитания на волята, родната журналистическа гилдия бе в постоянна бойна готовност. В Ковид-отделенията, на националните протести, в безсънните изборни нощи, на магистрала „Струма“ или в Дома за стари хора в с. Рояк, навсякъде където дългът ги призове. Благодарим ви, скъпи колеги!“
С тези вълнуващи думи той даде началото на празничната вечер, като щафетата от него пое председателят на УС на СБЖ Снежана Тодорова, която не пропусна да изрази радостта си, че клуб „Журналист“ е събрал толкова много заслужили имена в българската журналистика. Тя припомни също, че СБЖ отбелязва два професионални празника на журналистите и това са 24 май и 1 ноември, за който казваме, че е не само Деня на народните будители, а и на Ден на българската журналистика, както и дан на св. Козма и св. Дамян Безсребренници, като сме подчертавали, че „знаем колко е важно да се работи по съвест“.
„В журналистиката има закон първи и той е истината, истината и само истината – каза Снежана Тодорова. – Журналистите работят в интерес на обществото.“ Тя благодари на всички за направеното през тази отиваща си година и подчерта, че с днешните годишни награди, които се връчват, се отличава работата на журналисти от края на 2020 г. до края на октомври 2021 година.
„Всичко, което вие сте написали, което сте създали върху белия лист, което сте излъчили в своите телевизионни програми, в своите радиопредавания, това, което е забелязано от професионалната гилдия, днес ще бъде отличено – каза във встъпителното си обръщение към присъстващите Снежана Тодорова. – За всеки от вас е ясно, че оценката на колегията, на колегите, е особено важна и ценна.“
С типичната си поетична настройка Ивайло Диманов сподели, че ако българските политици по-често биха се вслушвали в гласа на журналистиката, светът би бил по-справедлив и разумен.
Чуйте репортажа от събитието в звуковия файл.ГОДИШНИ НАГРАДИ НА СБЖ 2020/2021 ГОДИНА
Награда „Йосиф Хербст“ за цялостен принос в българската журналистика
Димитър Шумналиев
Кореспондент на централна медия в страната
Здравка Маслянкова, кор. на БНР във В. Търново
Журналистически материал в регионална медия, предизвикал широк обществен интерес
Предаването „На село“ на Радио Варна
Фотожурналистика
Асен Великов, „Фото България“
Операторско майсторство
Благой Момчилов, тв оператор в Нова ТВ
Електронен сайт
Impressio. bg”
Печатни медии
Калин Първанов, гл. ред. на сп. „Лов и риболов“
Радиожурналистика
Станислава Пирчева, БНР, „Хоризонт“
Телевизионна журналистика
д-р Неделя Щонова, „Духът на здравето“, бТВ
Денят започва с Георги Любенов, БНТ,
„Джинс“ – тв поредица по БНТ
Книга – документалистика, публицистика, научни изследвания в областта на журналистиката и медиите
„Завесата падна“ от Калин Тодоров
Най-добър млад журналист (до 35 г.)
Христина Христова, БНТ
Боряна Граматикова, БНТ
Теделин Денинска, сайтът на в. „Труд“
Специални отличия:
Христина Чопарова и сайтът „Ние ви чуваме“ - за особени заслуги в интеграцията на хората с увреждания
Магдалена Гигова за книгата „София. Адресите на любовта“
Екипът на БНТ - Пловдив за цялостна дейност
в. „Наслука“ по случай З0-год. юбилей на в-ка
в. „Регион“ по случай 20-год. юбилей на в-ка
в. „Слънчев бряг“ - Максим Момчилов на 6О
Иванка Гръбчева - за цялостна дейност
Лиляна Райчева - за цялостна дейност и във връзка с 90-год. юбилей
Иван Вълов - за цялостна дейност и във връзка с 90-год. юбилей
Венелин Митев (посмъртно)
Веселин Константинов (посмъртно)
Мари Къналян (посмъртно)
Петър Пъдев (посмъртно)
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..
Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..
Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..
Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg