Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навършват се 100 години от първия презокеански радиосигнал от Лондон до САЩ

Снимка: Pixabay

Преди около 100 години е излъчен първият презокеански радиосигнал от Лондон до САЩ. Как се промени радиото – по света и в България?

На 21 декември през 1901 г. италианският изобретател Гулиелмо Маркони изпраща първия трансатлантически радиосигнал, който е приет в САЩ. Това се смята за началото на медията радио. Макар че и в предишни години някои изследователи правят опити чрез телеграфа да предават слово и музика на далечни разстояния.

Още през 1900 година Маркони прилага разработката за нов тип предавател, подобрява качествата на приемника и на следващата година осъществява радиовръзка през Атлантическия океан на разстояние около 3400 км.

В България се смята, че радиолюбители е имало още след Първата световна война, но след края на войната е забранено да се използва радиосигнал за държавни цели.

По-късно тази забрана отпада. Много специалисти, техници и инженери у нас са се занимавали с модерното за онова време хоби. През 1935 г. с указ на Цар Борис III се създава Радио София.


Темата коментира в “Нашият ден“ Захари Миленков, преподавател във ФЖКМ.

“Много хора не си дават сметка какво означава това, че Цар Борис III е подписал указа. Той е само една информация, която се публикува за населението. Името Радио София е дадено няколко месеца преди преврата още когато е построен и пуснат в действие предавателят в Добруджанския квартал, тогава се обявява Радио София.

Ако трябва да се върнем още по-назад, много години преди това в България има един предавател, който се е намирал около гарата и е работел на дълги вълни. Правени са опити дали би могло с този държавен предавател да тръгне Радио София.

Държавните власти не са разрешили на сдружението “Родно радио“ да използва името Радио София. Направени са някакви проби, но са стигнали до правилното заключение, че даже и да започнат да излъчват на дълги вълни, няма кой да го слуша, защото българите не са имали радиоприемници, които да ловят на дълги вълни.

Разрешават на сдружението “Родно радио“ да започне да излъчва с предавателчето, което един военен техник е сглобил.

Едва 27-а година излиза първият Закон за радиото, благодарение на Кимон Георгиев и неговите сподвижници. Това е първият закон, който излиза и разрешава на българите да слушат радио и да внасят и произвеждат радиоприемници."

Чуйте Захари Миленков в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35