Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мадлен Алгафари: Всяко растение е по-интелигентно емоционално от човека

| обновено на 22.12.21 в 07:41
Мадлен Алгафари
Снимка: facebook/madlen.algafari

“Ако рационалният ни интелект е най-големият сред всички същества, то емоционалната интелигентност е най-ниската. Всяко растение е по-интелигентно емоционално от човека. Само ние си говорим по цял ден срещу себе си – срещу живота. Срещу онзи гениален природен морал и го заменяме с цивилизационния морал, в който има много неверни ценности, но родени от властовата невроза. – казва в предаването “Нашият ден“ на БНР психотерапевтът и писател Мадлен Алгафари.

“Хомо невротикус нормалис“ – това е термин, за който мислих, че е шега преди години, а после си дадох сметка, че не е.

Това също е диагноза на днешния човек, който предпочита да е прав, а не щастлив. Под “властова невроза“ се има предвид оня човешки стремеж или в партньорски, или в родителски отношения, или в приятелски, или колегиални отношения, в които се търси непременно привелигирована позиция. Или това, което най-много отличава хомо невротикус нормалис от далечните ни по-здрави и мъдри прадеди е превръщането на принципа на властта във властова невроза.

Ако властта съществува като принцип в йерархията и в животинския свят – лъвът се наяжда пръв и след това вика женската и малките, то при него властовата позиция е средство за постигане целта кокал, за да може да оцелее.

При човека понеже вече има развита кора мозъкът и той знае, че съществува бъдещето за разлика от животното, става обратно.

Властта от средства става цел и кокалът става вечното средство за вечната цел – власт. Оттам следват всичките ни бъгове в здравето - и телесното, и психичното.“

Традициите

“Радвам се, че има възстановяване на интереса към фолклора, към традициите. Казвам го с особена гордост, защото моята майка е етнограф и аз прекарвах детските си години по бабини мазета на експедиции с нея, за да ровим за пафти, носии, или незаписани текстове за песни.

Когато човек е разтресен от нещо, което го е притеснило, търси като защитна реакция корени, търси заземяване.

Изпращам една доста пълна година с много събития. Посланието ми към хората може би е да имат и добавено време за обръщане навътре, то е спасително. Познанието е онова, което може да ни даде шанс да преценим невярното в живота.“

Чуйте Мадлен Алгафари в звуковия файл.

Снимки: facebook/madlen.algafari


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Оливие Живр и Михайлина Павлова

Звукът като символ на епохата и системата

Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.  В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с..

публикувано на 28.06.24 в 16:30
Научна конференция на тема:

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство".  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в..

публикувано на 28.06.24 в 15:15

"Започни млад": Вдъхновение за млади предприемачи

Насърчаването на младите хора с предприемачески дух да останат и да се развиват в България е от изключително значение за бъдещето на страната ни. За да задържим младите таланти в България, са необходими целенасочени усилия и промяна в нагласите и примера, който те получават. Пламен Попов, учредител и член на управителния съвет на Фондация..

обновено на 28.06.24 в 14:43
Съдът на Европейския съюз в Люксембург

Казуси от съдебната практика на Съда на ЕС

Юридическото предаване "Законът и Темида" даде начало на своята нова рубрика "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз", която се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Рубриката на програма "Христо Ботев" можете да слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа. В това издание на рубриката съдия Марияна..

публикувано на 28.06.24 в 12:40

Фестивал на сръчните ръце в село Бусинци за втори път

Днешните "Епизоди от живота" се посвещават на трънското село Бусинци, защото от днес до неделя  (от 28 до 30 юни ) там ще се проведе второто издание на "Фестивала на сръчните ръце". Събитието е посветено на вече забравени ръчни занаяти и традиции в България и Трънския регион. В трите дни на Фестивала ще има множество демонстрации на над 15..

обновено на 28.06.24 в 10:08