Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското здравеопазване през 2021 г. – пред какви казуси се изправиха юристите

Мария Петрова
Снимка: Facebook /Адвокат д-р Мария Петрова

Как се отрази пандемията на българското здравеопазване и пред какви казуси бяха изправени юристите през изминалата година?

Темата коментира в “Нашият ден“ адв. Мария Петрова.

“В началото на годината бяха много чести оплакванията на гражданите, че нямат достъп до ваксини, тогава нямаше ваксинационни пунктове, нямаше възможност и за особен избор на конкретна ваксини.

Съществуваха много притеснения от нежелани реакции. Както и защо в България няма фонд за обезщетение, в случай че настъпят такива.

Отделно от това липсата на организация по въвеждането на данните в операционната система също създаде доста главоболия и работа, защото по този начин бяха нарушавани правата на определени граждани.

Липсата на електронно здравеопазване се отрази в това, че много хора се оказаха ваксинирани, но без изрядни документи впоследствие.“

“По-нататък в годината, когато вече имахме достъп до ваксини, започна следващият колосален проблем – “Зеленият сертификат“.

Само по себе си той е измислен като едно практическо решение за това да проследява докъде е стигнала ваксинационната кампания и на какво можем да разчитаме като общество на ваксинационно покритие, но с него възникнаха и следващите казуси.

Нарушават ли се правата на хората, когато им се изисква на определени места “Зелен сертификат“, какво се случва с работещите, може ли някой да бъде уволнен, ако не представи такъв документ.“

“Възникна и типично българското решение на всеки един проблем, а именно да се опитаме да минем извън системата с т.нар. “фалшиви сертификати“, които създадоха главоболия пък на прокуратурата, а донякъде и на нас адвокатите, защото винаги когато има търсене и предлагане, има хора, които се възползват от този тип документи, но има и такива, които ги издават.“

“Детската болница беше последният казус, по който работих. Всички искаме да имаме добро детско здравеопазване, но не е важно просто да слушаме какво се казва в общественото пространство, а да знаем дали практически то може да се реализира, когато някой обещава нещо, а то противоречи не на един, а на няколко закона. Най-малкото практически е невъзможно да се случи в кратки срокове.“


Решения

“Основното решение, което мога да предложа, преди да стигаме до съд и съдебни дела, е да създадем една добра организация.

Ще си позволя да посъветвам проф. Сербезова, в нейното качество на министър на здравеопазването, да наблегне на няколко основни неща: по-добро развитие на електронното здравеопазване, защото в момента, в който го имаме, няма да имаме организационните проблеми, които хартията и неуредиците с чакането за ваксини и всички онези неща, които съпътстваха годината.

На второ място, трябва да обясним на обществото какво е информирано съгласие, че това не е просто една хартия и подписването не означава, че никой не носи отговорност.

Да се повиши информираността на родителите, на учителите, на лекарите за това какво трябва да се направи в сферата на детското здравеопазване.

И не на последно място, да си дадем ясна сметка, че регулацията в здравеопазването трябва да идва от самото съсловие на лекарите. Час по-скоро БЛС да предприеме мерки за въвеждане на работещи етични правила, защото навсякъде по света най-силната регулация в сферата идва от самите лекари.“

Медицината

“Медицината, базирана на доказателства, е нещото, което можеше да реши много проблеми и е единственото решение в бъдеще на всички, възникнали до момента, и потенциални проблеми в здравеопазването. За да говорим за такава медицина, трябва да има много строга глобална регулация за това как се правят стандартите, изпитванията и проучванията.“

Чуйте адв. Мария Петрова в звуковия файл.

Чуйте адв. Мария Петрова в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Не можем да успокояваме разстроено дете с телефон

"Всяко дете има право на щастливо детство!" – такова е мотото на Карин дом – Варна. Организация с нестопанска цел, основана преди около 30 години от потомствения дипломат и филантроп Иван Станчов, която носи името на неговата братовчедка Карин (родена с церебрална парализа). За нуждите на дома той предостовя фамилната си къща. От няколко години Карин..

публикувано на 28.05.25 в 13:26
Доц. Антон Тонев

Нови постове в ръководството на НЗОК: Какво би могло да означава това?

През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на функциите в НЗОК между  управителя и двама подуправител и. Парламентът отхвърли предложението на ПП-ДБ за отпадане на хартиената здравноосигурителна книжка и задължително уведомяване по електронен път на..

обновено на 28.05.25 в 12:34

Настоящи и бъдещи медици протестираха в шест български града

Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който всеки един здравен специалист извършва, регламентирано работно време, условия на труд, позволяващи адекватна грижа за пациентите и защита на персонала. Инициаторите настояват и за промяна в..

публикувано на 28.05.25 в 12:00

Среща с чудесата на науката в село Осоица

Експерименти, работилници, научни игри и вдъхновяващи срещи с истински изследователи и мечтатели ще предложи второто издание на Детския фестивал на науката в с. Осоица на 2 юни. Явор Денчев разказва в "Нашият ден" за събитието, което ще разкрие на децата тайни от света на конструирането, електрониката, физиката, химията, биологията чрез..

публикувано на 28.05.25 в 11:01

Новият фестивал в Божурище възпитава чрез творчество

Венелина Петрова – певица, музикален педагог и вдъхновител – сподели в ефира на предаването "Нашият ден" своята визия за възпитанието, личната отговорност и ролята на изкуството в развитието на младите хора. Поводът е предстоящият фестивал  "Да! Всичко зависи от теб!" – първият по рода си културен форум в историята на град Божурище. "Наистина е..

обновено на 28.05.25 в 10:58