Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йешуа – Исус промени завинаги историята на света

Рождество Христово е от двата най-тържествени празника за християните. Само че това събитие е изключително важно и за историята на света. „Сим побеждай“ – такъв надпис твърди Евсебий Кесарийски, че е видял император Константин Велики преди битка с Максентий през 312 г., и един кръст. И наредил да се изрисуват кръстове по щитовете на воините му, така че те победили, макар и да били по малко. От тогова той заповядал да спрат гоненията срещу християните.

За Рождество Христово от гледна точка на религията и вярата, но и на историята, е разговорът в студиото на „Премълчаната история“ с професор Александър Николов, ръководител на катедра „Стара история, тракология и средновековна история“ в СУ „Св. Климент Охридски“. Той обяснява как от малка уж секта се разраства християнството като световна религия. Румен Дечев говори за чувството за справедливост като основен фактор за възникване на християнството, а отец Николай Нешков обяснява, че вярата е чудо, както и самото рождение на Исус, и че се нуждаем от смирение, за да прозрем.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25