„Какво се случва“ с доброто по Коледа е от въпросите, на които всеки има право да отговори, и то според собствените си разбирания. Всеки има право и сам да даде определение за „добро“ и да прецени колко от него може да дари на друг. Едно е сигурно обаче – не са нужни празници, за да подарим чудо, нужно е само сърце, отворено към света и всички в него.
И все пак „Какво се случва“ предлага три инициативи, които чрез изкуство подпомагат различни благотворителни каузи и ни дават възможност именно по Коледа да станем част от тях.• За четвърти път фондация „Дивите животни“ създаде своя „календар за четене“, влязъл в часовете по „Човек и природа“ в училище. Календарът запознава читателя с ежедневната битка за оцеляване на животните в дивия свят и с ролята на човека в нея. Организацията се издържа изцяло от дарения, а основната ѝ цел е да бъде създаден Див спасителен център. До този момент у нас няма такъв и за грижата за пострадалите диви животни отговорят единствено доброволци.
Любомила Кривошиева, създател и управител на фондацията, припомни в ефира на програма „Христо Ботев“ за връзката на човека с дивото, която не бива да рушим, и сподели, че на хората и животните трябва да се помага едновременно. Какво представлява календарът и за какво всъщност можем да дарим средства, когато го закупим, чуйте в звуковия файл.
• „ТебеШир“ е един от проектите на Uspelite.bg, с който онлайн медията се опитва да се противопостави на фалшивите новини и да заяви, че в живота има и нечерно.
Инициативата среща традициите на миналото с ценностите на бъдещето, като популяризира българските филми, песни, култови изрази и архаични поговорки и така дава възможност на всеки от нас да закупи под една или друга форма тази смесица от минало и настояще и пряко да подкрепи създаването на по-качествено съдържание и по-бързото достигане на добрите новини до аудиторията.
Десислава Иванова, главен редактор на Uspelite.bg, разказва повече.
• Йоанна Елми, автор на романа „Направени от вина“, дарява приходите от продажбата на книгата за месец декември за кампанията на „Български фонд за жените“ за подпомагане на кризисните и консултативни центрове за пострадалите от домашно насилие.
Авторката призовава всеки, който чуе или знае нещо, да не мълчи, а да се опита по-възможно най-безопасния начин да помогне на човека в беда, включително и на себе си.
Празниците често са едни от най-трудните периоди за хората, които живеят в такава токсична среда, а вината не бива да се приема като присъда и съдба. Повече за болезненото в нас и за начина, по който се справяме с него – в звуковия файл.
Екипът на предаването ви пожелава светли и топли празници!
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg