„Личните бележници на Антон Чехов“ излизат у нас повече от столетие след първото им частично публикуване от сестрата на писателя Мария Чехова през 1914 г. и тяхното пълно академично издание през 1927 година. Преводът е на Денис Коробко, който е направил и подбора.
Както пишат издателите в предговора, въпреки фрагментарната форма, бележниците на писателя са „всъщност едно от цялостните произведения на великия руски писател, в което сюжетът и героят е самият той“.
За читателя това е възможност за опознаване по-дълбоко на света на Антон Павлович, на действителността, в която живее, на творческия му подход, на многостранността на таланта му и не на последно място на чувството му за хумор. Ето една от бележките в книгата: „Има писатели, при които всяко отделно произведение е блестящо, но като цяло тези писатели са неустойчиви, при други всяко произведение само по себе си не представлява нищо особено, но като цяло те са стабилни и блестящи“.
Ето и още една, която свидетелства за невероятното разнообразие на бележките в книгата: „Сближи се с 45-годишна жена, след това започна да пише страшни разкази“. И друга: „Всеки отива на театър, за да може, като гледа пиесата ми, на мига да се научи на нещо, да получи някаква полза, а аз ще ви кажа: нямам време да се занимавам с тези отрепки“.
Приятно четене!
Чуйте разговора с Денис Коробко.
Снимка – изд. Кръг
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg