В епизод 432 „Трамвай по желание“ среща своята публика с Жаклин Вагенщайн, основател и директор на кинофестивала "Синелибри".
49 филма и 37 специални събития радват зрителите на "Синелибри" 2021. Седмото издание на кино-литературния фестивал е под мотото "Божествена комедия" по случай 700-годишнината от смъртта на Данте Алигиери. Както обикновено, и тазгодищното издание предвижда два конкурса: за пълнометражен игрален филм и за късометражен филм. От тук тръгва и символиката в концепцията. Модулът с филми, включени в конкурса за пълнометражен игрален филм, е озаглавен "Плеяда" и обхваща 7 филма със „звезден статус“, колкото са Плеядите в древногръцката митология, а късометражните филми са диференцирани в модула Седемте джуджета. А под звуците на седемте струни на Лирата на Аполон, символизираща основните човешки добродетели, дефилират цели седем световни премиери.
Това не е всичко в метафорите със седмиците. Лентите извън официалния конкурс са разпределени в седем модула – като например Седмото небе, Седмото изкуство, Седемте морета, Седем чудеса, Лирата на Аполон, Плеяда, Седемте джуджета. Всеки модул се състои от седем филма. Ключовата цифра седем демонстрира за пореден път оригиналното мислене на организаторите на фестивала.
Любопитно е, че самата Жаки Вагенщайн този път се включва в своя фестивал с авторската късометражна лента „Оксиморон на вечността“, посветена на големия разказвач Хорхе Луис Борхес.
Официалната визия на фестивала е дело на талантливата художничка и визуален артист Мария Налбантова.
Във връзка с усложнената здравна обстановка, фестивалът за втори път има паралелно дигитално издание, на което домакин е платформата Neterra TV.
Чуйте предаването от звуковия файл.Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg