Поетът Георги Атанасов отбелязва своя важна житейска годишнина с нова книга „70 стихотворения“, която излиза с помощта на проекта "За буквите" на Ангел Колев от Филаделфия. Стихосбирката съдържа 70 избрани стихотворения на поета и е красиво илюстрирана от Деница Дженкова.
Георги Атанасов е роден в Лом, но живее и работи в София. Завършил е Висшето военно артилерийско училище в Шумен и журналистика в Софийския университет. Работил е в списание „Български воин“, вестник „Българска армия“, бил е завеждащ редакция за художествена литература и главен редактор на Военното издателство.
Автор е на 14 книги, на сценарии за телевизионни предавания, както и на научно изследване.
Секретар е на Лигата на българските писатели в САЩ и по света, член е на Сдружение „Смисъл“ и негов учредител, основател и председател е на Сдружение „Форум Демокрит“ за популяризиране на българската наука, носител е на наградата на София в Националния поетичен конкурс „В полите на Витоша“ (2010 г). и др.
Димитрина Кюркчиева покани поета Георги Атанасов да представи в „Артефир“ новата си книга „70 стихотворения“.
Снимки – личен архив и Издателство “Потайниче”
Чуйте разговора им в звуковия файл.
Геномът на думите
Завързах на тънката нишка препреден конец
дванадесет възела с думички – ситни мъниста.
И всяка от тях беше празна, прозрачна и чиста
преди да й близне челото божествен ветрец.
Дванадесет думички само, но нито една
не беше заслужила своето име да има
преди да отекне гласът над космичната зима,
най-тихия глас:
Аз съм Бог,
ти си мъж,
тя – жена.
Тогава дванадесет думи изпълниха мен:
Любов,
светлина,
доброта,
самота и
смирение.
Поезия,
музика,
цвят,
простота и
прозрение.
Надежда и почит за прочит на днешния ден.
Дванадесет думички само една по една
са възлите мъдри сред бяла и черна материя.
Аз тях ги навързвам в словесното светло предверие
и тихо шептя:
Той е Бог,
аз съм мъж,
ти – жена.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg