В последното си издание за 2021 г. предаването “Нашият ден“ връща към няколко важни теми, коментирани през годината.
2021 г. започна с опит за прогноза заедно с философа Борис Грозданов:
“Най-важното нещо при една прогноза е нейното формулиране, нещата, за които се отнася и разбира се, дали ще се окаже вярна.
Формулирането и задаването на въпроса, хипотезата е не просто 50% от нещата, а може би дори 75%.
Да внимаваме много повече във въпросите, които задаваме и прогнозите, които изграждаме – как ги подреждаме и накъде ги насочваме и едва след това да хвърлим усилия в тяхната проверка, за да се разберем дали са се оказали верни и адекватни."
Чуйте Борис Грозданов в звуковия файл.
Таксиметровият шофьор Детелин Данаилов разказа в “Нашият ден“ какво се случва, когато радиото в колата му застива на програма “Христо Ботев“.
“Историята е малко странна и нелепа. Наложи се да карам една друга кола, която не е моята. В нея радиото не работи както трябва и хваща само радио “Христо Ботев“.
Слушах приказката по радиото и самият край на приказката и осъзнах, че понякога не разбираме колко сме жестоки. Не поглеждаме човека до себе си просто го подминаваме, защото така е по-лесно, по-трудно е да помогнеш. Човек има нужда да чува такива неща.“
През годината в “Нашият ден“ се засегна и темата за ролята на кръчмите от политолога Евгений Дайнов:
“Тъй като хората формират общности, трябва да имат места, в които да общуват, да се гледат, да споделят мисли за общността и да поддържат общностния дух.“
Чуйте Евгений Дайнов в звуковия файл.
И моловете бяха засегнати като тема в “Нашият ден“ от философа проф. Правда Спасова:
“Още преди години молът се превръщаше в основен топос, сега е хабитус за младите.“
Чуйте проф. Правда Спасова в звуковия файл.
Социологът Алексей Пампоров засегна през годината в темата за спасението.
“Разумът е нещото, което ще ни спаси. В последните десетина години прокуратурата не влиза във своите функции, не изпълнява онова, което трябва да изпълнява, съобразно Наказателния кодекс. Не преследва речта на омразата, не преследва дясната радикализация, която е основата на чист расизъм, на хомофобия, неща, които са абсолютно недопустими за ЕС.“
Чуйте Алексей Пампоров в звуковия файл.
Философът Станимир Панайотов осветли темата за антиутопиите.
“Живеем в сравнително антиутопично време. Това означава да живеем в едно задръстване на въображението, в порядък, в който не можем да мислим за бъдещето.“
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg