Сюжетът за любовта и търсенето ѝ е в основата на книгата „Бягство от любовта“ на писателя и музикант Горан Запрянов. Любовта може да променя животи или да обърква съзнания. Да се чака с години или да се забравя. Но за героя на романа Кларк, тя е време за размисъл и анализ на допуснатите грешки. Неговият блян за любовта на героинята Изи не спира с времето, а прераства в задаване на множество въпроси. А дали от погледа на мъдростта и опита ще съумее да открие отговорите, и с какви предизвикателства се сблъскват героите през погледа на читателя в книгата, отговаря Горан Запрянов:
„Много философски въпроси са засегнати в книгата, паралелно със сюжетната линия. Чрез това заглавие аз насочвам читателите именно към причините, поради които всеки един човек е склонен да избяга от любовта, да я отблъсне от живота си. Тук го няма този Хамлетов момент, че някакви странични събития ще попречат на героите. Самите съмнения в главите на самите герои. Няма реална причина тази любов между Кларк и Изи да не се случи, това е в главите на самите герои. Според мен една от най-големите причини за бягството от любовта е страхът – да не се нараним, да не загубим нещо. Любовта трябва да произлиза от нашето сърце и да бъде насочена към другия. Търсенето на любов е закодирано от нас, а когато ние не я получим, я търсим по някакви заместители, като например плътската любов. Светът като цяло изпитва недостиг на любов.“
Цитат от книгата гласи: „Зная, че светът има крещяща нужда от любов. Затова непрекъснато измисля всевъзможни практики да я набави“. Горан Запрянов подготвя и ново издание на своята стихосбирка, която предстои да излезе през 2022 година.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg