Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем (ли) и сами

Снимка: @Работоспособнибг

В „Аларма“ гостуват Христина Бързанова и Пламен Проданов от платформата „Работоспособни.бг“, която вече 3 години съдейства на хора с намалена трудоспособност, търсещи професионален старт или промяна в кариерата да се свържат със социално отговорни работодатели. Самата Христина след инцидент преди години получава тежко двигателно увреждане, което променя живота ѝ, но платформата „Работоспособни.бг“ ѝ дава възможност за нов професионален път.

„Работоспособни.бг“ е отличена с Годишната награда за социални иновации на Министерството на труда и социалната политика с Първата награда в категория „Социални иновации, свързани с предоставяне на социални продукти и услуги“.

Платформата победител и в категорията: „Успешен ИКТ проект в полза на българската икономика“ на 10-ото издание на „Наградите на Българската асоциация по информационни технологии“ (БАИТ), връчени през февруари 2020 г.

„Работоспособни.бг“ е включена в Списъка на организациите одобрени да ползват знака „Произведено в България от хора с увреждания“, утвърден и поддържан от Агенцията на хората с увреждания и също е член на Националната федерация на работодателите на инвалиди НФРИ.

Ще ви разкажем за 14-годишния Георги Скордев от Бургас – сляпоглухото момче стана главен герой във видеото на дебютната песен на група TYR „Пътят към надеждата“.

Среща и с майката на Георги – архитект Мария Попова и с Петър Станчев, вокалист на група TYR и автор на текста на песента.

Премиерата в национален радиеофир на „Пътят към надеждата“ беше в „Аларма“ на 21 декември, а клипът беше показан за първи път по време на предаването „Българската Коледа“ на 25 декември.


14-годишният Георги играе себе си в клипа. Неговото двойно сензорно увреждане не е пречка към изграждането на силен екранен образ. Сцените, заснети по любимите на Георги места в Бургас препращат към моменти на самота, но показват и неговите приятелства, срещите с музиката и радостта в живота на сляпоглухото момче.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17
Доц. Милена Якимова

Доц. Милена Якимова: В България силовите структури работят по команда за бандитите

Какво се случва с обществата, когато системните партии останат без гражданско доверие, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Милена Якимова , преподавател по социология в СУ "Св. Климент Охридски". "Такава ситуация води до нарастване на фашистките настроения , а фашистките поддръжници се чувстват окрилени да надигнат глас и..

публикувано на 08.07.24 в 08:55

В деня на българската святост за избора на нов патриарх

Христовата Църква е една и неделима. Поместните църкви са живи членове на тази света, съборна и апостолска Църква. Обособяването на поместни Църкви ни говори, че Бог е осветил съществуването на различните народи с техните характерни черти. Като се вземат под внимание различните особености на отделните народи, проповедта и службата на роден език..

публикувано на 07.07.24 в 09:20

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05