“Може би ще повторя някои мъдри слова, казани преди мен още от античността, че историята трябва да бъде разглеждана като учителка на народите и на хората“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР историкът проф. Пламен Митев.
“Днес често се поставя под съмнение тази дефиниция, но аз вярвам в това, че ако ние познаваме своето минало, можем да се поучим от него и да не допускаме грешките, които са правили нашите предци.
Едни и същи проблеми се изправят пред човечеството Така както едни и същи са мерните единици, с които разсъждаваме за морала и нравствеността. От памтивека едни и същи са десетте божи заповеди.
Периодично обществата се изправят пред сходни проблеми – било то икономически, социални, демографски или културни.
Дори ако погледнем от позицията на най-големия днешен проблем – пандемията. Нима преди 100 години човечеството не е изживяло същото или преди 200?! Когато е имало страшни епидемии от чума от холера или какво ли не друго, но винаги сме залагали научните открития на онова, което знанието може да предложи като опит.
За мен историята продължава да бъде учителка на народите, независимо че е модерно днес да се отрича тази стара дефиниция за историческото познание.“
Предизвикателствата
“Няма как да подменя истинската история с онова, което е угодно за една или друга власт. Когато един историк е по-скромен, когато си върши съзнателно работата, когато залага на обективния, критичния анализ на осмислянето, на фактите, това носи винаги резултат. Ако той не бъде признат в момента, то рано или късно следващите поколения историци ще установят колко достоверно е разсъждавал и описвал събитията съответният историк.“
Онлайн обучението
“Особено когато говорим за университетското образование, тази дистанционна форма на обучение според мен е убийство.
Условията безспорно изискват да се вземат мерки за опазване на здравето; но вероятно има и други начини, по които може да се преодолее тази безумна дистанционна форма, която вече две години смазва университетския живот.
Защото не е нормално ти да не познаваш студентите, с които работиш. Не е нормално да нямаш досег с поглед към хората, на които искаш да предадеш някакво знание. Тази форма на обучение ще даде своите негативни резултати следващите години.“
Чуйте проф. Пламен Митев в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg