Кои са каузите, които предстоят през 2022-ра година, и откъде да започнем?
За каузите, които предстоят, разказва в “Нашият ден“ активистът Виолета Керемидчиева:
“Със сигурност каузата за промяната на климата е много важна за цялото човечество и за всеки един от нас.
Хубавото е, че последните години все повече млади хора се интересуват от политика и от важните теми в обществото ни. Но нека говорим повече за това коя е ценната информация, кои са медиите, на които можем да имаме доверие и по какъв начин да правим анализ на тази информация.
Едно от първите неща е да започнем от дома си. Със сигурност, правейки дома си по-защитен от природните стихии, по-енергийно ефективен, това е правилната стъпка, в която можем да тръгнем.
Нека говорим повече за информацията и да говорим помежду си по един начин, който уважава другите.
Другото хубаво нещо е да помагаме на децата и на по-възрастните хора да боравят по-добре с технологиите и информацията, която постъпва чрез тях.
Тази година трябва да говорим повече за духовното и за цялостното ни превръщане в активни граждани.“
Каузите
“Със сигурност каузата за намаляване на замърсяването от пластмаса една от най-важните тази година. Мисля, че тя докосва много хора, защото е много видима и всеки може да започне отнякъде.
Важно е да осъзнаем, че има решение на пластмасовото замърсяване и то не е само почистването. Бихме могли да не изхвърляме отпадъци, бихме могли да събираме разделно.
Има решение за създаване на депозитна система в България, която се приема много добре в много държави по света.
Най-хубавото е, че хората, които връщат обратно своите опаковки, срещу опаковката получават пари. Това е система, която очакваме все повече хора да подкрепят.
Голяма част от проблемите са и човешки. Екологичните проблеми със сигурност включват и хората. Начинът да се справим с тях не е да изолираме човешкото същество, а напротив да намерим начин да живеем заедно и по-добре. Човешките права, както и достъпът до информация, не могат да бъдат изключени.
Кауза, за която със сигурност тази година ще говорим много, е опазването на Кресненското дефиле. Тя включва както опазването на една уникална природна зона, така и правото на хората да достигат лесно до своите земи, в които отглеждат различни плодове и зеленчуци.
Със сигурност тази година ще знаем дали ще бъде направен обход през Кресненското дефиле, или ще бъде реализиран тунел.“
Чуйте в звуковия файл какви са другите важни каузи за 2022 година.
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по пластично-възстановителна и естетична хирургия в болница „Вита“. В откровен разговор д-р Мектубджян проследи историческото развитие на тази специалност и очерта съвременните ѝ измерения. По думите..
Петима от общо седемината педиатри в детското отделение на столичната общинска Пета градска болница "Княгиня Клементина" са подали оставки в знак на протест срещу ниските им възнаграждения, които не отговарят на увеличаващия се обем работа. Те настояват за 50% увеличаване на заплатите, в противен случай отделението ще затвори поради липса на..
На 16 април 2025 г. се навършва точно един век от най-страшния терористичен акт в историята на България — атентатът в софийската катедрала "Света Неделя". По този повод в ефира на БНР, в предаването "Темата на деня коментираме", историкът проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент "История" в Нов български университет, припомни ужасяващите..
Семейството на Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" в Горна Оряховица – най-старото професионално училище в област Велико Търново, гостува в "Семейно радио" в лицето на директорката инж. Габриела Данаилова. Поканата е отправена от ученици от випуск 1979 година – част от училищната рок банда "Андромеда". Какви професии усвояват и как се..
В последните дни българската образователна система отново се оказа в центъра на общественото внимание – този път поводът е предложението да бъде намален броят на дните, в които родителите могат да извиняват отсъствията на децата си по домашни причини. Само преди година Министерството на образованието и науката (МОН) увеличи този лимит от 10 на 15..
Изложбата "На тяхно място" е социално изследване на Владимир Карамазов за свободата като човешко право, което движи света. В основата на идеята е..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на..
В рубриката "Темата на деня" бе повдигнат въпрос от изключителна важност: как можем ефективно да използваме изкуствения интелект (ИИ) в обучението по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg