“Фитнес инженерство“ или за това колко важна е личната мотивация разказва в “Нашият ден“ личният треньор Димитър Михайлов:
“Когато човек е в режим на оцеляване, тъй като пандемията е една война срещу вирус, който не виждаме. Логично е да дадем стъпка назад от това как изглеждаме и дали сме в перфектното тегло, когато има редица по-важни неща, за които трябва да мислим.
“Фитнес инженер“ е шега, която тръгна от мои приятели. По образование съм софтуерен инженер, но фитнесът като цяло, добруването на хората, тяхното физическо здраве винаги е бил голям мой интерес. Винаги съм търсил отговор на въпроса – какво кара хората да се променят към по-добро.
Да се грижим за здравето си е учение, както да поддържаме хигиенни навици и да се грижим за облеклото си. Това също е навик, който трябва да изградим.
По тази причина е от значение да проследим как работи въпросният вътрешен двигател в контекста на нашия живот.“
Преди грандиозните планове
“Преди да си поставим големи цели за здравето, е важно да си отговорим на два големи въпроса – какво искаме да постигнем и дали ние искаме да го постигнем.
Дали го искаме просто, защото искаме да приличаме на човека х, или искаме да тежим, колкото сме тежали преди х години. Това не са непременно цели, чието постигане ще ни направи по-щастливи от преди това. Второто е е да имаме много ясна представа с какво време и ресурси разполагаме.“
Какво трябва да променим
“Има редица проучвания и интересни наблюдения, че независимо какво ще кажем сега, независимо какво науката и какви технологии ще постигне човечеството 20-25% от хората няма да направят нищо със здравето си по редица фактори. Това не е защото са мързеливи, ограничени или други подобни неща, напротив, голяма част от хората, когато стане дума за тяхното здраве, виждат една голяма канара, която трябва да прескочат или заобиколят.“
Промяната
“Грижата за здравето е въпрос на културна промяна, но и на изготвянето на един план за действие, който е 100% верен за нас. Последните две години направиха така, че огромно количество хора да възприемат колко важно е тяхното здраве.“
Чуйте повече в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg