Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиоточка

Ганчо Александров-Ганди: Култовият радиоводещ на Павликени

Аз обичах хората и те ме обичаха

| обновено на 11.01.22 в 08:19
Снимка: facebook/gancho.aleksandrov

Години наред Павликени се събужда с гласа на култовия радиоводещ Ганчо Александров, когото всички наричаха ГандиТой десетилетия открива предаванията си със следната фраза:

“Говори Общинско радио Павликени. Здравейте, уважаеми съграждани, днес съм с вас и се радвам, че отново сме заедно, защото влизам в домовете ви. А сега, съобщенията...“

“Много ми се радваха, защото хората ме познаваха, срещаха ме по улиците и ме питаха да обяснявам съобщенията. Това ме караше редовно да закъснявам за работа. Дори имах едни писмени обяснения до бившия кмет, че съм закъснял, защото са ме спирали три жени да ме питат как ще стане имунизацията на кучетата им и т.н. Беше весело и забавно, аз обичах хората и те ме обичаха“ – разказа в предаването “Нашият ден“ на БНР култовият водещ.

Ганчо Александров в ролята на водещ на фолклорна програма

“Участвах в радиото от дете, тогава то беше в пощата. Имаше една кака Недка, която беше радиоводеща и ме караше да рецитирам по празници стихове. После сме ходили да пеем с пионерския отряд.

В далечната 1987 г. ме назначиха за млад шеф на отдел “Култура“ на Павликени. То беше цял голям отдел. Имаше една невероятна водеща Милка Недкова, където и да се появеше, тогава имаше състезания, тя винаги печелеше медали. Аз искрено се радвах на нейната дейност и помагах, особено за звукови ефекти. Знаете какво е в малкото радио, с какво разполагаме, с почти нищо.“

Чуйте повече от Ганчо Александров-Ганди в звуковия файл. 

Снимки: facebook/gancho.aleksandrov


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мария Алкалай: Игровизацията допринася за трайността на знанията

Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в образованието. Мария Алкалай от Сдружение "Възможности без граници" коментира в ефира на „Нашият ден“, че всъщност няма нищо по-ефективно от ученето чрез игра . Всяко дете още от най-ранна възраст..

публикувано на 31.10.24 в 11:23
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова , председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България. По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови..

обновено на 31.10.24 в 11:18

Вечер на литературата и музиката в Двореца

Австрийската библиотека "Д-р Волфганг Краус" и Австрийското посолство в София организират на 31 октомври 2024 г. от 19:00 ч. в Балната зала на Националната галерия / Двореца събитие, което съчетава литературно четене и музикален концерт с участието на писателя Илия Троянов и музикантите Александър и Константин Владигерови. По време на..

обновено на 31.10.24 в 10:00

Петиция за Черно море: Над 15 000 души подкрепят създаването на защитени зони

Международният ден на Черно море се отбелязва на днешния 31 октомври. Той е обявен през 1996 г. в Истанбул, Турция, по време на срещата на министрите на околната среда на България, Грузия, Румъния, Русия, Турция и Украйна . Целта е да се повиши осведомеността на международната общност за необходимостта от регионално сътрудничество за опазването на..

обновено на 31.10.24 в 09:25
Доц. Росен Калпачки

Българското дружество по инсулт ще обучава лекарски екипи в областните болници

След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката по неврология в УМБАЛ "Св. Анна" и председател на Българското дружество по инсулт. В началото на разговора доц. Калпачки информира слушателите докъде е стигнало разработването на мобилното..

публикувано на 30.10.24 в 15:53