Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съкровищата на земята в Националния музей „Земята и хората“

Снимка: Божидар Любенов

За един от най-атрактивните музеи у нас с колекция от оригинални образци от минералните ресурси на българската земя – Националния музей „Земята и хората“ – разказва Милена Христова, ръководител на отдел „Връзки с обществеността“. Можете да научите за интересните изложби, впечатлили публиката през отминалата година, както и за предстоящите нови проекти, които се очаква да бъдат реализирани от Националния музей „Земята и хората“ през новата 2022 година.

Милена Христова в студиото на програма „Христо Ботев“
Музеят е разположен в някогашната военна работилница (Софийски артилерийски арсенал), която е част от националното архитектурно културно наследство. За да отговаря на стандартите на НМЗХ, сградата е адаптирана и реставрирана по проект на арх. Христо Ганчев. Експозиционният стил и вътрешното оформление са по проект на проф. Иван Радев, монументалната живопис е дело на проф. Теофан Сокеров, а проф. Иван Радев е автор на скулптурата от кристал, пред музейната сграда.

Богатствата на музея се разкриват в осем постоянни експозиции: „Гигантски кристали”, „Минерали на земята”, „Минерални ресурси на земята”, „Минерални ресурси на България”, „Минерали на България”, „Скъпоценни и декоративни камъни”, „Материали”, колекция „Петър Трантев“. Една от най-големите колекции, притежание на Националния музей „Земята и хората“, е колекцията „Гигантски кристали от Бразилия“, дарена през 1985 г. от българския емигрант Илия Делев.

До края на месец януари на посетителите се предлагат интересни временни изложби:
• „Нови постъпления 2021“
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа
Вход с билети

• „Минералогията – най-древната геонаука“ – изложба на книги
НМ „Земята и хората“ и Българското минералогическо дружество
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа

• „Минерали и скъпоценни камъни във филателията“ – колекция на проф. Р. Костов
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа

• „Археоминералогия в българската праистория“ – постерна изложба
Българското минералогическо дружество
от 1 до 31 януари от 10 до 18 часа

• „Раждането на Луната – геоложка история“
от 28 до 31 януари от 10 до 18 часа

Повече подробности могат да се научат от електронната страница на музея.


Снимки: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"В Двореца" за 21-ви път

21-вото издание на един от най-престижните международни фестивали за късометражно кино "В Двореца" (In the Palace) ще се проведе от 29 юни до 6 юли  в град Перник.  Програмата включва 165 филма от цял свят, които ще се борят за наградите в различни категории, определени от международно жури и публиката. Българските късометражни филми, които ще..

публикувано на 27.06.24 в 17:48

Международен форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" се откри в НДК

По инициатива на вицепрезидента на Република България Илияна Йотова на 27 юни в зала 6 на НДК в София започна Международният форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност". Форумът се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката, Националната научна програма "За развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина". В него..

публикувано на 27.06.24 в 16:36

Творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос" в София

Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" отново е домакин на поредното трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос" . Проектът има за цел да представи новото поколение съвременни български хореографи и да насърчи тяхното творческо и иновативно мислене в сферата на съвременния танц. До момента в..

публикувано на 27.06.24 в 13:35

Фестивал "Пясъчни творения" с осмо издание в Балчик

На 6 юли плажът "Двореца" в Балчик – в миналото място за отдих на румънската кралица Мария, ще стане домакин на осмото издание на детския фестивал "Пясъчни творения”.  Участниците ще имат на разположение един час, за да сътворят най-красивото, на което са способни, от пясък и с дарове на морето, а жури от професионалисти в областта на културата и..

публикувано на 27.06.24 в 11:51

Литературен гид: Какво да четем през лятото?

Водещият на "Нашият ден" Светлозар Желев влиза в ролята на литературен гид, за да предложи на слушателите няколко книги, които обещават леко, любопитно и вълнуващо лято . След наситеното с напрежение първо полугодие може би е необходим плавен преход към безгрижието на ваканционните дни. Чудесно средство за неговото осъществяване е новото..

публикувано на 27.06.24 в 09:08