Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Празнуваме Антоновден

| обновено на 17.01.22 в 08:39
Снимка: архив

Православната църква почита паметта на Св. Антоний Велики.  В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. Имен ден имат Антон, Андон, Дончо, Антония, Антоанета, Донка.

Честваният днес преподобни Антоний Велики е един от основоположниците на пустинножителното монашество. Роден в средата на трети век, в Среден Египет, произхожда от благочестиво и заможно семейство.
Още от малък той е склонен към уединение и съзерцание. На 20 години остава сирак с голямо наследство и по-малка сестра, за която трябва да се грижи.
Чул в храма Христовите думи: "Ако искаш да бъдеш съвършен, иди продай имота си и раздай на сиромаси; и ще имаш съкровище на небето; па дойди и върви след Мене", той изпълнява тази заръка, като раздава богатството си.
Оставя малка част, която дава на девически дом, за да бъде отгледана там сестра му, след което се отдава на строг подвижнически живот.
Преминава през множество изкушения, напомнящи му света, който е изоставил, като ги побеждава, намира душевен покой.
За свой наставник го обявяват отшелниците, живеещи наоколо, избрали неговия път. Божият угодник ги наставлява с поучителни беседи.
Грижи се за богоугодния живот на своите събратя и за мира в църквата. За светия си живот е удостоен с дар на чудотворство и прозорливост. Като използва този дар, той винаги приканва излекуваните да благодарят на Бога.
В продължение на 85-те си години пустинни подвизи светителят два пъти посещава Александрия, призован от дълга на ревнител на вярата и благочестието.
През 311 г. отива, за да вдъхне духовни сили на вярващите при последното гонение срещу християните.
Вторият път отива по молба на св. Атанасий, когото Църквата чества утре, през 335 г., за да му помогне в борбата с нестихналата арианска ерес. Докато е в града, обръща множество езичници в християнството. Преподобни Антоний преживява до дълбока старост и умира блажено на днешната ден през 356 г.
Последното му желание е да бъде погребан тайно. Независимо, че няма училищно образование, св. Антоний е високо надарен от Бога с интелектуални заложби и за него важат думите: "Не се грижете как или що ще говорите; защото в оня час ще ви бъде внушено какво да кажете". Духовните дарове, получени от Св. Дух, той щедро отдава на Църквата.
Ето и две наставления на преп. Антоний:
Един човек казал: „Моли се за мене“. Старецът му отговорил: „Нито аз, нито Бог ще се съжали над теб, ако ти сам не се погрижиш за себе си и не се молиш на Бога“. 
Друг го попитал: “Отче, какво да правя? Дай съвет и на мен!“ Той му казал: „Ето какво ще правиш! Винаги мисли смирено за себе си имай смирение и не бъди егоист. Второ: забрави старите неща, каквото станало, станало. Недей да дълбаеш в тях, да ги връщаш и отново да ги съживяваш. Минали са, стари са, изповядал си се. Добре, допуснал си грешки, но животът продължава.”. 
Тези думи звучат актуално и днес.
Чуйте коментара на Ана-Мария Кръстева в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40