Галя Савова е ръководител на Общинското радио в Русе. Тя е журналист с дългогодишен опит и кореспондент на БНР за Шумен.
Ето какво разказва Савова в “Нашият ден“ за своето професионално развитие и за програмата и аудиторията на Радио Русе.
“Тази година се навършват 75 години от Радио Русе. То съществува от 1947 г. Общината притежава най-голямата родиомрежа в страната.
Абонатите са към 15 000, но те могат да имат повече от една радиоточка. За голяма част от населението, особено за възрастното, Радио Русе остана единствената възможност да научават новини от Русенско. Те с нетърпение очакват нашата програма. Съдя за това от обратната връзка, която имаме с нашите слушатели.
Ако на някой се развали радиоточката, хората идват в Общината и искат да им се оправи сигналът. Те са свикнали с Русенската програма и искат да я слушат. “
Журналистиката
“Факт е, че случайно се насочих към журналистиката. По образование и професия съм машинен инженер. Така се случи, че непосредствено в годините на ранната демокрация, когато стартираха първите частни радиа, тогава заводите по-скоро затваряха, съвсем на шега се явих на конкурс за репортер в едно частно радио и бях одобрена.
Имаше много сериозно изискване за хората, които са зад микрофона да говорят правилно. Това може би беше една от причините да ме изберат. А може би имаше значение и това, че съм човек, който е учил точни науки и ми беше лесно да отсявам важното.
Тогава нямаше интернет. Мисля, че в момента има по-скоро снижени стандарти. Всеки, който се е явил да води рубрика, веднага бива определян като журналист.“
“Аналоговите“ репортери
“Всеки един си имаше тефтер с телефони. Той си звъни и си следи хората, отива на място. Доста повече усилия се изискваха тогава.“
Последствията от невярната информация
“Свидетели сме какво с случва с пандемията. Има много мнения, има медии, които представят нещата по един страшен начин, което обърква обществото. Много е важно хората, които поднасят информацията, да бъдат подбрани. За жалост със социалните мрежи и новите форми на информация това е все по-трудно.“
Чуйте в звуковия файл повече за програмата на Радио Русе.
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа, както и взаимоотношенията на държавата със САЩ и с Русия. * Бихте ли обяснили защо според Вас до този момент няма разбирателство по отношение на мира? "Мирът е възможен само тогава, когато няма..
Кои бяха акцентите на световния форум по киберсигурност в Сингапур? Има ли нови рискове и заплахи за държавите по света в киберсреда – какви са те? Комисар, проф. д-р на науките Илин Савов е с над 25 години професионален опит в службите за сигурност и МВР на Република България. Преподавател в няколко български и чуждестранни универитети и академии...
В рубриката "Разговорът" гостува Светослав Нунев, организатор на събития и концерти на български изпълнители в Лондон – световната музикална столица. Той има дългогодишен опит в музикалната индустрия като композитор и диджей. В ефира на предаването "Нашият ден" той сподели своите наблюдения и опит за това как българските артисти могат да пробият в..
Денят на Европа, отбелязван на 9 май, е посветен на мира и обединението в Европа. Тази дата е символ на усилията за единство и хармония на континента, като се свързва със значимата Декларация на Робер Шуман от 1950 г., която предлага създаването на Европейската общност за въглища и стомана, предшественика на Европейския съюз (ЕС). Този ден не само..
Какви са правата на младите хора в Европейския съюз? Какво прави Националният младежки форум (НМФ) в тази посока – Диалога на ЕС по въпросите за младежта Диалог на Европейския съюз по въпросите за младежта е консултативен механизъм, който позволява на младежи от цяла Европа да участват в процесите на вземане на решения на най-високо ниво и..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Навършват се 75 години от решението за учредяване на Златен фонд на звукозаписа при Главна дирекция на радиоразпръскването и радиофикацията, днес –..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg