Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по съпричастност

Ученици от родопското село Любча събраха пари за училищните такси на деца от Африка

| обновено на 18.01.22 в 11:35
Снимка: facebook/SmileForAfrica

Ученици от ОУ “Христо Ботев“ в село Любча, община Доспат, област Смолян събраха пари, с които да се платят таксите на две деца в Африка, за да могат да ходят на училище.

Децата от Родопите са се впечатлили от клипчетата на Фондация “Усмивка за Африка“.

За инициативата разказва в “Нашият ден“ Десислава Лилковска, учител по биология в ОУ „Христо Ботев“ в с. Любча.

“Всичко стана много бързо и лесно, нямаше нужда от убеждения. Гледах едно предаване, в което се разказваше за инициативата – да се съберат пари за децата, защото не могат да си позволят таксата и да ходят на училище.


Хрумна ми да предложа това на нашите деца. Като разказах малко повече за начина на живот на децата в Африка и трудностите, които имат, децата сами предложиха да съберат пари, инициативата беше изцяло тяхна. Събрахме парите за един ден, включиха се всички деца и с нетърпения очакваха да видят децата, на които ще помогнат. Тази година имаме 30 ученици в училището в селото.“

Учениците се гордеят с постъпката си и дори продължават инициативата. Сами си сложиха бурканчета в стаята и когато им остават пари, ги пускат в бурканчетата, за да могат да изпратят отново пари. Такива инициативи учат децата на съпричастност. “

Чуйте в какви други кампании участват учениците от селото в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Даниел Делибашев, основател на фондация. Именно качените от него клипове във Фейсбук провокират децата от село Любча да дарят средствата.

“Усмивката, която запомних първо, беше на едно дете от Африка, което видях в интернет. Много ме плени и моята мечта стана един ден да видя подобно детенце, което се усмихва по подобен начин на мен. Без тази усмивка да е предизвикана от нещо материално.

С помощта на организацията е изградено училище и детска градина в Уганда

Това се случи през 2017 г., когато бях доброволец в Гана. Нуждаещи се разбира се има навсякъде, но всеки има някакъв вътрешен подтик и моята мечта е свързана именно с Африка.

Преди това съм помагал много и на сираци и домове в България.“


Чуйте повече за благотворителната дейност, която Фондацията осъществява в Африка, от Даниел Делибашев в звуковия файл.

Снимки: facebook/SmileForAfrica


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Видин Спортна зала - рампа за хора с увреждания

Подписка срещу изграждането на център за хора с увреждания: "Фашизъм" или страх?

В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..

публикувано на 26.11.24 в 11:15

Зимата наближава: Къде са кризисните центрове за спешно настаняване?

В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..

обновено на 26.11.24 в 11:01
Марина Кисьова

Марина Кисьова: За активните граждани на Пловдив и справянето с местните проблеми

За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..

публикувано на 26.11.24 в 10:12

Ромските общности на България и дезинформацията

Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..

публикувано на 26.11.24 в 09:34

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00