Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Соул джаз: Джордж Дюк и Хърби Хенкок

Хърби Хенкок
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Джордж Дюк е сред малкото музиканти, които без никакъв проблем успяват да преминават от джаз, през соул, поп и рок музика. Новатор е сред пианистите през 70-те, използвайки електронни, клавишни инструменти. Имал е възможност да получи отлично музикално образование в Сан Франциско, изучавайки пиано, тромбон и композиция. Трупа опит, акомпанирайки на Дизи Гилеспи, Боби Хъчърсън и Кени Даръм.

Джордж Дюк
Никой не е очаквал от Хърби Хенкок да стане джазмен, тъй като още от дете той се отличава като вундеркинд на класическата сцена. На 11 годишна възраст той е солист на Чикагската филхармония с концерт за пиано и оркестър, в ре мажор от Моцарт. Но въпреки това, Хърби избира джаза, това е музиката, която му позволява да изпита истинската свобода върху клавишите. Солидната класическа основа много спомага за това, той да може да въплъти на рояла всяка своя музикална идея. Хенкък твърди, че „виновни“ за този завой, който прави в музиката, са Оска Питърсън и Бил Евънс.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музика и памет в научен форум в Националната музикална академия

O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..

публикувано на 23.04.25 в 15:26

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35