Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културни прояви по случай Международния ден в памет на жертвите на холокоста

27 януари е обявен от Общото събрание на ООН за Международен ден в памет на жертвите на холокоста. Ден, в който се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. ООН апелира тази дата да бъде предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията.

Възпоменателните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на холокоста се провеждат на територията на Мемориала Аушвиц-Биркенау. На този ден се отбелязва и годишнината от освобождаването на германския концлагер и лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау – един от многобройните германски концлагери, създадени по време на Втората световна война на окупираните полски земи, и в същото време най-разпознаваемият символ на геноцид. През 2022 година отбелязваме 77 години от тези паметни събития.

В Полския културен институт в столицата по случай Международния ден в памет на жертвите на холокоста продължават прожекциите с вход свободен, довечера от 18:30 ч. ще бъде представен филмът „Акушерката” на реж. Мария Стахурска (Полша, 2021, 55’).

Литературният ни наблюдател Гергана Рачева посвети днешната си авторска рубрика на новото издание на романа „Списъкът на Шиндлер“ от Томас Кинийли. Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея в „Артефир“.

Полският институт в София е домакин на прожекции на филми. Два филма – „Варшава – разделен град“ и "Акушерката" – са били определени след трудна селекция, защото има много филми, посветени на тази тема. 

Тази вечер от 18.30 ч. е филмът „Акушерката” – реж. Мария Стахурска. През 1943 г. Станислава Лешчинска е арестувана от Гестапо за оказване на помощ на затворените в лодзкото гето евреи и заедно с трите си деца е изпратена в концлагера Аушвиц-Биркенау. В него тя преминава през ужасно житейско изпитание. Става акушерка и в нечовешки условия, на границата на издръжливостта, приема 3000 раждания, без да изгуби нито едно новородено… Нейното име, като една от четирите най-изтъкнати полякини от последното хилядолетие, е поместено на Чашата на живота и промяната на народа, положена от полските жени в санктуария Ясна гура. Филмът разказва за тази феноменална жена, за нейната сила и защо пред лицето на смъртта не губи вяра в смисъла на това, което прави.

Снимки – Полски институт в София и изд. Кръг



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16