27 януари е обявен от Общото събрание на ООН за Международен ден в памет на жертвите на холокоста. Ден, в който се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. ООН апелира тази дата да бъде предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията.
Възпоменателните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на холокоста се провеждат на територията на Мемориала Аушвиц-Биркенау. На този ден се отбелязва и годишнината от освобождаването на германския концлагер и лагер на смъртта Аушвиц-Биркенау – един от многобройните германски концлагери, създадени по време на Втората световна война на окупираните полски земи, и в същото време най-разпознаваемият символ на геноцид. През 2022 година отбелязваме 77 години от тези паметни събития.
В Полския културен институт в столицата по случай Международния ден в памет на жертвите на холокоста продължават прожекциите с вход свободен, довечера от 18:30 ч. ще бъде представен филмът „Акушерката” на реж. Мария Стахурска (Полша, 2021, 55’).
Литературният ни наблюдател Гергана Рачева посвети днешната си авторска рубрика на новото издание на романа „Списъкът на Шиндлер“ от Томас Кинийли. Чуйте разговор на Димитрина Кюркчиева с нея в „Артефир“.
Полският институт в София е домакин на прожекции на филми. Два филма – „Варшава – разделен град“ и "Акушерката" – са били определени след трудна селекция, защото има много филми, посветени на тази тема.
Тази вечер от 18.30 ч. е филмът „Акушерката” – реж. Мария Стахурска. През 1943 г. Станислава Лешчинска е арестувана от Гестапо за оказване на помощ на затворените в лодзкото гето евреи и заедно с трите си деца е изпратена в концлагера Аушвиц-Биркенау. В него тя преминава през ужасно житейско изпитание. Става акушерка и в нечовешки условия, на границата на издръжливостта, приема 3000 раждания, без да изгуби нито едно новородено… Нейното име, като една от четирите най-изтъкнати полякини от последното хилядолетие, е поместено на Чашата на живота и промяната на народа, положена от полските жени в санктуария Ясна гура. Филмът разказва за тази феноменална жена, за нейната сила и защо пред лицето на смъртта не губи вяра в смисъла на това, което прави.
Снимки – Полски институт в София и изд. Кръг
На 22 май 2025 година от 11:00 часа в читални 4 и 5/6 на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" ще се проведе второто издание на инициативата Голямата диктовка II – "Пазител на българския език". Събитието ще отбележи 146-та годишнина на Библиотеката, като ще събере точно 146 участници – символично число, отбелязващо дълголетието на..
Преди откриването на изложбата на Греди Асса в НДК, част от програмата на Салона на изкуствата , в "Нашият ден" гостува художникът. Асса започва разговора, цитирайки френския живописец Раул Дюфи, който е казал: "Ако нямаш нов език, просто не влизай в тази надпревара, наречена изкуство." "В изкуството дали си преди, сега или утре, няма..
На 22 май Пламен Сивов кани публиката на поетична среща с новата си стихосбирка "70 песни" от 19.00 ч. в артпространството на клуб "Жираф" на ул. "Л. Каравелов" в столицата. В тази книга са се приютили стихове, родени като песни или превърнали се по-късно в такива. Не съм търсил преднамерена символика в цифрата 70 – подбрах тези, които са..
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg