Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиопроектът “История на изкуството за деца“: Шанс за познания, които не могат да се получат в училище

Ирина Вълчанова получава наградата за радиопроект от програмния директор Даниела Късовска.
Снимка: БНР

Връчиха наградите  “Сирак Скитник“ за 2022 година на тържествена церемония в Първо студио на БНР в Деня на българското радио 25 януари.

Колективната награда за радиопроект получи поредицата "История на изкуството за деца" на програма "Христо Ботев", отличена за професионализъм и оригинални идеи. Поредицата представя най-важните и интересна факти от световната история на изкуството, заедно с основната мрежа от идеи и понятия, необходими за разбирането му, като компенсира сериозния недостиг от знания в тази област в училищните програми. 

Десетминутните серии са във формата на "радиофилм", който се "случва" пред очите на слушателите с разиграване на подходяща фабула и включването на много звукови ефекти и музика от съответната епоха. Затова поредицата се радва на силен интерес на малките и вече порасналите слушатели. "Този проект е едно от най-големите предизвикателства и една от най-свидните ни рожби," каза при получаването на наградата Ирина Вълчанова и сподели плановете на екипа: "Навлизаме в 18 век – имаме още много работа!"

За радиопроекта разказва в “Нашият ден“ Ирина Вълчанова:

“Смятам, че това е един шанс за децата да си получат познанията, каквито не могат да ги получат в училище.

Според мен в училище изобщо не присъства история на изкуството или това става доста откъслечно. По принцип начинът на преподаване там е организиран така, че са скъсани връзките между отделните държави в един и същи период, ако говорим за история, защото няма как да откъснем историята от история на изкуството.

Учи се например за дадено явление в Италия, а какво се случва по същото време в земите на днешна Германия или Франция е абсолютно неясно. Така се губи възможността да свързваш явления, изобщо да мислиш, тъй като това ти създава начина на мислене.“

“История на изкуството за деца“

В рамките на един епизод проследяваме различни явления в изкуството в различни географски точки по света в едно и също време, така че да се натрупа познанието за даден период, да можем да начертаем картата на света спрямо история на изкуството, за да се изясни през какви етапи минава то.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12