Програмата „Българската класика за българското усещане“ включва класически български произведения на Иван Вазов, Йордан Йовков, Гео Милев. С тези произведения театърът ще превърне и спектаклите в подкаст канала: „Гласът на нашите корени“:
„Това ще бъде една форма на радиотеатър, освен диалозите в произведенията, ще чуем и какви са героите през съвременната перспектива днес, през погледа на нашия ментор – Николай Георгиев, през погледа на младите ни актьори, коя е Йовковата Албена днес. “
Тази година Театър лаборатория „Алма Алтер“ отпразнува своята 22-годишен рожден ден:
„Представлението „Орфей или върни се в своя ад, човече“ беше представено по повод рождения ден, това е най-награждаваното представление в нашия репертоар, от различни световни фестивали. Освен това, в седмицата, в която празнуваме рождението на големия български модернист и наш учител – Гео Милев, бяхме поканени от МГ "Гео Милев" - Плевен, за да споделим заедно празника, макар и в условия на пандемия.“
Предстои и премиера за „Алма Алтер“ – „Аладин“. Представлението е част от програмата на „Алма Алтер“ "Мюзикълът е мъртъв, да живее мюзикълът”. Една интерпретация, в която се сблъскват ключовите позиции на мъжкото и женското начало и тяхното разбиране в различните географски ширини на съвременния свят. Борбената арабска принцеса Жасмин се изправя срещу фриволния крадец Аладин, за да премерят сили в прастарата игра на любов. Само един може да влезе в пещерата, в която е заключена вълшебната лампа, само нешлифован диамант. Слънцето ще залязва още много години над този свят, хората ще идват и ще си отиват, но само истински достойните ще помнят магията на жаркото слънце, само те ще умеят да избират с мъдро сърце в арабската нощ. Режисьорът е Георги Арсов, а хореографът Петя Йосифова-Хънкинс. Представлението се очаква през февруари.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – „Алма Алтер“ и "Гласът на нашите корени"
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул. Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
В края на август (27-30 август) новосъздадената танцова компания Surdce ще представи в Proposition Gallery, Лондон, премиерата на спектакъла “Самодива” –..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg