Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Университетският театър „Алма Алтер“ започва нов подкаст

Програмата „Българската класика за българското усещане“ включва класически български произведения на Иван Вазов, Йордан Йовков, Гео Милев. С тези произведения театърът ще превърне и спектаклите в подкаст канала: „Гласът на нашите корени“:

„Това ще бъде една форма на радиотеатър, освен диалозите в произведенията, ще чуем и какви са героите през съвременната перспектива днес, през погледа на нашия ментор – Николай Георгиев, през погледа на младите ни актьори, коя е Йовковата Албена днес. “

Тази година Театър лаборатория „Алма Алтер“ отпразнува своята 22-годишен рожден ден:

„Представлението „Орфей или върни се в своя ад, човече“ беше представено по повод рождения ден, това е най-награждаваното представление в нашия репертоар, от различни световни фестивали. Освен това, в седмицата, в която празнуваме рождението на големия български модернист и наш учител – Гео Милев, бяхме поканени от МГ "Гео Милев" - Плевен, за да споделим заедно празника, макар и в условия на пандемия.“

Предстои и премиера за „Алма Алтер“ – „Аладин“. Представлението е част от програмата на „Алма Алтер“ "Мюзикълът е мъртъв, да живее мюзикълът”. Една интерпретация, в която се сблъскват ключовите позиции на мъжкото и женското начало и тяхното разбиране в различните географски ширини на съвременния свят. Борбената арабска принцеса Жасмин се изправя срещу фриволния крадец Аладин, за да премерят сили в прастарата игра на любов. Само един може да влезе в пещерата, в която е заключена вълшебната лампа, само нешлифован диамант. Слънцето ще залязва още много години над този свят, хората ще идват и ще си отиват, но само истински достойните ще помнят магията на жаркото слънце, само те ще умеят да избират с мъдро сърце в арабската нощ. Режисьорът е Георги Арсов, а хореографът Петя Йосифова-Хънкинс. Представлението се очаква през февруари.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – „Алма Алтер“ и "Гласът на нашите корени"




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05