Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

31 януари – една от датите, сочена за рожден ден на пророчицата

Споменът за Ванга е все още жив

Вангелия (Ванга) Пандева Гущерова, известна като Баба Ванга, Леля Ванга, Петричката врачка или Ванга гледачката е българска обществена фигура, обявена за ясновидка.

На 31 януари пророчицата е приемала поздрави за единия от двата си рождени дни. Тя остава в съзнанието на хората като жената, помогнала на стотици българи. Другата дата, на която е приемала поздрави, е 3 октомври (Родена е през 1911 г.). 

Къщата на Ванга в Петрич

Виртуална разходка в къщата-музей на Ванга в град Петрич правим в “Нашият ден“ с Даниела Радева:

“Споменът за Ванга е все още жив. През изминалата 2021-ва година “Къща-музей Ванга“ спечели награда в категория “специализиран туризъм“ с 65% от гласувалите.

Това ни доказва, че къщата на пророчицата е едно от най-харесваните места за посещение. Независимо от пандемията през последните две години къщата не страда от липса на посетители.

Най-честите ни посетители са семейства с деца, млади семейни двойки, чужденците също не са спрели да се интересуват от българския феномен и най-много са рускоговорящите.

Нашите посетители са интересни хора. Един от тях са нейни кръщелници. Деца, кръстени от нея, тя е кръщавала страшно много деца.

Храм „Св. Петка Българска“, издигнат със средства на Ванга край нейния дом в Рупите

Другите хора, които посещават къщата, са имали лична среща с нея. Те споделят впечатленията си, а ние ги молим да ги запишат в една книга, която се нарича “Моята среща с Ванга“.

Има и много посетители, които са чували за нея, те са много любопитни и желаят да разберат повече. Всеки, който се е докоснал до тази къща, много я е харесал. Хората излизат много доволни.“

Къщата е построена 1947 г. Тя приема хората в Петрич от тогава до 1980 г. посетителите идват в тази къща, след това тя започва да приема хората на Рупите.“

Експозицията включва лични вещи на пророчицата, предмети и подаръци от благодарни хора. Всички помещения са съхранили автентичността и духа на Ванга.

На първия етаж може да се види нейната кухничка, тя е била много добър кулинар. Помещение, от което всички се впечатляват, е нейната молитвена стаичка, в която тя се е молила пред иконата на Богородица сутрин и вечер.

Цялата къща е пълна с икони, гоблени и картини. “

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Даново залага на туризма

Карловското село Христо Даново се намира в подножието на Централен Балкан, на 120 километра от столицата и на 20-ина от общинския си център. Около него има полета с лавандулови насаждения и маслодайна роза. В населеното място живеят над 1700 човека, а в центъра му се намира паметникът на възрожденския учител, книжовник и родоначалник на книгоиздаването..

публикувано на 18.05.24 в 09:26
Серго Маркарян

Серго Маркарян: Протестиращите в Грузия казват – ако не сме свободни, по-добре да не сме живи

Въпреки продължаващите седмици масови протести парламентът в Грузия окончателно прие оспорвания закон за "чуждите агенти". Какво следва за Грузия, защо много анализатори предричат бъдеще за Грузия като това на Беларус и възможно ли е то? За влиянието на Русия в политиката на Грузия и не само там, има ли вина Западът за тежкото положение в Украйна..

публикувано на 17.05.24 в 16:45

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос: "Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в..

публикувано на 17.05.24 в 15:10

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова. Тази изложба представя най-интересните и важни..

обновено на 17.05.24 в 12:51
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма

Обидата и клеветата – престъпленията на обществото след социализма и как да докажем истината с лъжа? Това е темата на предаването "Законът и Темида". Коментар прави Тодор Тодоров , криминалист и графолог, консултант на предаването.  " Обидата и клеветата са престъпления от частен характер . По времето на социализма те са се преследвали като..

публикувано на 17.05.24 в 12:35