29 стихотворения, написани и от мъжката и от женската гледна точка, представя поетът Росен Карамфилов в новата си стихосбирка „Към нея“. Авторът определя стиховете си като 29 откровения за любовта, 29 диалога, които водят към светлината на чистото обичане. Луксозното лимитирано издание е с твърди корици и илюстрации на автора. Редактор е Елин Рахнев. Анотацията към книгата е дело на Николай Владимиров. Стихосбирката се издава по идея на Деси Тенекеджиева и с помощта на фондация „Стоян Камбарев“, на които авторът Росен благодари с вълнение и споделя, че броят на стиховете е свързан и с неговата възраст, така се родила идеята, докато си говорили с Деси Тенекеджиева:
„Взрях се в любовта в тази моя книга, другите ми стихосбирки отиват и в други търсения, тук съм фокусиран върху диалога мъж и жена и любовта в най-съкровената ѝ форма. Нещо много красиво, което може само да ме радва. Когато обичаш и си обичан, не е трудно да пишеш за любовта. Основното е пишещите да пишат за темите, които познават. Аз не бих си позволил да пиша за нещо, което не съм изпитал, докоснал, разбрал. Но тук имаше много особен момент, защото трябваше да вляза в женската гледна точка, да пиша от името на жената, и в такъв момент трябва много добре да познаваш този прототип, от чието име пишеш. Това беше може би най-голямото ми предизвикателство. Илюстрациите към книгата също са мои, исках те да носят енергия, а не образност, да допълват стихотворенията. Обичането е нещо истинско, не е илюзия.“
Премиерата на поетичната книга на Росен Карамфилов „Към нея“ е на 3-ти февруари. Част от премиерата ще бъде и първият клубен лайф на групата му „Erase the Poems“, специално създадени картини и звездно участие на любими артистични двойки: Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Силвия Лулчева и Васил Бинев, Яна Титова и Александър Алексиев, Милена Ерменкова и Ованес Торосян и Росен Карамфилов и половинката му – Ана Иванова, на която е посветена книгата.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg