Един от обичаните български музиканти с харизматично сценично присъствие и невероятно обаяние, напуснал земния свят на 29 юни 2021 г., само броени дни преди да отбележи 60-ата си годишнина, оставя незаличима следа в съзнанието на своите близки, колеги, приятели и студенти. Това е пианистът, педагогът, музикалният критик и общественик проф. д-р Ростислав Йовчев. Той е роден на 14 юли 1961 г. в София, където започват и заниманията му по музика, а негови първи наставници в голямото изкуство са клавирните педагози Маргарита Хлебарова и Людмила Стоянова.
„Повечето му колеги и приятели – споделя съпругата му Бояна Йовчева – знаят, че Ростислав е племенник на известния от недалечното минало пианист-акомпанятор, публицист и преводач Петър Щабеков, който за него е бил като духовен баща през годините. Но малко известен факт е, че Ростислав е близък родственик на защитника на Видинската крепост майор Атанас Узунов и правнук на доктора по право от Брюкселския университет Петър Стайков – председател на XIII Обикновено народно събрание и министър на правосъдието в правителството на Рачо Петров в самото начало на XX век. Паметта за тези достойни българи се почиташе изключително много от семейството ни, а тази памет респектира и задължава. Затова и Ростислав притежаваше толкова безценни морални качества – той беше закърмен с тях“.
Като солов и камерен изпълнител Ростислав Йовчев активно концертира в България, Европа и Азия. Носител е на отличия от редица престижни национални и международни конкурси, като на много от тях впоследствие е канен и за член на жури. Неговото изпълнителско изкуство притежава гъвкавост и релефност на интонационния рисунък, яркост на динамическите нюанси, тънък усет към драматургическото изграждане в съчетание с изискан вкус и дълбоко познание за индивидуалните особености в конкретния музикален език на изпълнявания автор.
„Той вникваше в музикалната реч на композиторите – казва неговият преподавател в музикалната академия проф. Атанас Куртев – не просто изпълняваше текста, а се опитваше да разбере техния специфичен начин на мислене, техните идеи – това му позволяваше да проникне в дълбочината на музикалния замисъл“.
Репертоарът на Ростислав Йовчев обхваща творби и творци от предкласиката до музиката на днешния ден, а като своеобразна константа на творческия му натюрел е пиететът, който той изпитва към българската музикална класика и съвременност. Една от ярките характеристики на концертните му програми, особено в соловите му рецитали, е тяхната тематична насоченост, посветена на конкретни автори или музикални епохи, често включват рядко изпълнявани творби на известни или по-малко познати композитори, както и премиери на нови произведения, много от които са посветени на него. За своето сътрудничество с Ростислав Йовчев, свои мисли споделя и българският композитор Филип Павлов.
Проф. Ростислав Йовчев развива и активна педагогическа дейност у нас и в чужбина. Той е дългогодишен преподавател по пиано в Теоретичния факултет на НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в София, а между 2008 и 2020 г. е и завеждащ клавирната катедра на факултета.
В предаването „Студио музика” на 1 февруари 2022 от 19.30 ч., освен много музика в изпълнение на Ростислав Йовчев, звучат и гласовете на негови близки, колеги и студенти, които споделят свои мисли и спомени от миговете, щастливо преживяни с личността му на творец и човек.
Снимки: rostislavyovchev.blogspot.com, архив на семейството
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg