На 1 февруари 2022 г. Китай и други азиатски страни празнуват Нова година по китайския календар, която тази година ще премине под знака на Синия воден тигър.
Според китайските вярвания началото на Новата година бележи пробуждането на природата за нов живот, настъпването на пролетта и възраждането на новия живот в природата.
Празникът се отбелязва не само в Китай, но и във всички страни от Източна Азия – Китай, Япония, Корея, Виетнам, Монголия и други. Целият празничен цикъл от Новогодишни празници започва от първия ден на първия лунен месец и завършва с Празника на фенерите – 15-ия ден от Новата година.
Китайският календар се основава на 12-годишен зодиакален цикъл (плъх, бик, тигър, заек, дракон, змия, кон, коза, маймуна, петел, куче и прасе), както и на древнокитайската натурфилософска идея за съжителството на петте елемента и цветовете, свързани с тях: дърво (синьо-зелено), огън (червено), земя (жълто), метал (бяло), вода (черно).
За празника разказва в “Нашият ден“ доц. Антония Цанкова, ръководител на катедрата по “Китаистика“ в СУ:
“Празникът има много древни корени. Буквално в превод от китайски означава “Пролетен празник“, свързан е с настъпването на новия цикъл в годината и пробуждането към пролетта. Понякога по-популярно се нарича и “Лунната нова година“.
Китайският традиционен календар е цикличен, а не линеен. Той включва 60-годишни цикли, които се редуват, както и годините в тях.
Един цял 60-годишен цикъл представлява комбинация от две други циклични системи. Едната се нарича “Системата на небесните стволове“ и съдържа 10 знака. Това всъщност представляват 5-те стихии или 5-те елемента в традиционната китайска философия, комбинирани и с двете първоначала в природата – ин и ян.
Другата циклична система е тази на “Земните клони“, която съдържа 12 знака и при редуването и последователното съчетаване на тези знакови системи се получава пълният цикъл от 60 години. На 12-те знака от земните клони съответстват вече популярните и у нас 12 зодиакални животни.
Тази година се пада редът на синия тигър, който е със стихия вода – Синия воден тигър."
2022 година
“Тигърът се смята за силен, буен, страстен, непредсказуем, смел, енергичен, стимулиращ, но също така и искрен и прям, а понякога нежен и щедър.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg