Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българка е единствената жена водач на ловни сафарита в света

Мариана Филева: В Африка се оттърсвам от прахоляка на цивилизацията

Когато се спомене сафари, си представата е за юначни мъжаги с камуфлажни дрехи, плантаторски шапки и пушки. Последното, което ще ви хрумне, е елегантна дама, с осанката на танцьорка и образованието на начална учителка. Да обаче Мариана Филева вече близо 20 години е водач на ловни сафарита по целия свят и е единствената жена в тази мъжка професия на толкова високо ниво. Любовта отвежда българката в Италия, а случайността я въвежда в трудния за проникване Международен сафари клуб, в който членуват Джордж Буш, Доналд Тръмп и още 50 хиляди елитни ловци.

Мариана Филева
В съзнанието ни сафари се свързва преди всичко с Африка. Запитах Мариана защо е така и с какво омагьосва този континент?

А тя казва: „Обожавам Африка! Това е като да отърсиш прахоляка, който си насъбрал от цивилизацията.“ После добавя, че на Черния континент най-малкото, което можеш да хванеш, е Covid. Но продължава да се връща там.

„Аз съм равновесието между нафуканите надувковци от Милано и Ню Йорк и тези безкрайно примитивни хора от гората. Може да си мислим, че са далече назад цивилизационно, но от гледна точка на свързаност с природата те са много, много по-напред от нас“, казва единствената жена водач на сафари – Мариела Филева.


Също като на война, тя винаги стои най-отпред, защото отговаря за живота на ловците. На едно от пищните партита на Международния сафари клуб, председателят казва: „А сега да поздравим единствената дама сред нас“. Всички стават на крака и ръкопляскат. „И сега ми иде да се разплача от вълнение… Много е хубаво някой да ти ръкопляска не заради суетата, а заради признанието, че си бил професионалист и добре си си свършил работата“, горда е Мариана Филева. Тя обеща да дойде отново в „Покана за пътуване“, за да разкаже за бъдещата си книга.



Снимките и видеото са предоставени специално за „Покана за пътуване“ от Мариана Филева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10